Yemek seçen çocuklar birçok yiyeceğe karşı ciddi bir isteksizlik olabilir. Yiyecek alışkanlıkları ve kaçınmanın üstesinden gelmek için yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Yemek seçen çocuklar için ne yedikleri hakkında biraz seçici olmak çok yaygındır. Yeşil sebzelerden hoşlanan bir çocuğu bulmak kesinlikle olmayan bir çocuğu bulmaktan daha zordur. Ancak bazı çocuklar seçici yiyicilerden daha fazlasıdır. Onların nefreti normal seçimlerin ötesine geçer ve ebeveynlerin yedekleme için aramaları gerektiğini düşündükleri bir alana gider.

Yemek seçen çocuklar yetersiz beslendiğinde veya çok az yemek yediklerinde ciddi bir sorun olmaya başlar ve hayatlarını ciddi şekilde sınırlar. Tipik olarak 7 veya 8 yaşlarında seçici yemek yeme ile mücadele eden çocukları görmeye başlıyoruz. Ebeveynlerin farkına varmaya başladığı yaş, ‘Eskiden harika bir yemek yerdi, ama şimdi hiçbir şey yemiyor ve yaşam kalitesini etkiliyor’ ya da, ‘Bunun geçeceğini düşündük, ama şimdi bunun bundan daha fazlası olduğunun farkındayız.

“Bir çocuk ne kadar uzun süre seçici olursa, yeni yiyecekler denemesi o kadar zor olur”

Seçici yeme, farklı nedenlerden dolayı klinik seviyeye ulaşabilir. Bazı çocuklar, duyu bütünleme problemlerinden dolayı kokuları çoğu insandan daha yoğun bir şekilde tatmalarını sağlayan yüksek bir koku duyusuna sahiptir. Yiyeceklerin verdiği hissi çoğu insandan daha yoğun bir şekilde hissetmesi de yemek seçen çocuk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka problem ise sınırlar çünkü kaygı ile ilgili problemleri vardır . Sebep ne olursa olsun, çocuk ne kadar uzun süre seçici olursa, yeni yiyecekler denemesi o kadar zor olacaktır. Diğer kötü alışkanlıklar gibi, kaçınma da onun ve ailesinin yaşam biçiminde kökleşir.

Yemek seçen çocuklara yeme konusunda yardım alma

Yemek seçen çocuklar için tedavi ilk adım ciddiye seçici yeme ile mücadele tercihlerine veya korkularını anlamaktır. Sağlıksız olma korkusuyla seçici yiyen OKB tanısı almış çocuklar olabiliyor. “Sadece olağanüstü sağlıklı yiyecekler yediğini düşünün; tüm sebzeler, makarna yok, pizza yok, şeker yok, hiçbir şey. Ebeveynler ‘Sorun nedir?’ Diye düşünebilir. ama sebzeler çocuğunuzun yediği tek şey olduğunda iyi değil. 

Yemek seçen çocuklar ‘dan bazıları belirli gıdalardan kaçınırlar çünkü dokudan çıkarılır veya yeni bir şey denemekten korkarlar. Diğerleri ne yediklerini kontrol ediyorlar çünkü boğulmaktan korkuyorlar ya da bir şeyin “yanlış borudan aşağı ineceğini” düşünüyorlar. Bu senaryoda tedavi, sindirimin nasıl çalıştığını açıklayan ve çocuğun duymuş olabileceği mitleri ortadan kaldırmak ile başlar. Sebep ne olursa olsun, çocuklara, tanıdık olmayan yiyeceklerin, bu şekilde görünse bile, onlar için kötü olmadığını algılaması önemlidir.

Yemek seçen çocuk ‘larda tedavi eğlenceli ve çocuk odaklı olmaktadır. Ebeveynler çocukların belirli şeyleri yemesine odaklanabilse de, önce çocukların tedaviye başlaması daha önemlidir. Çocuğun denemek istediği yiyeceklerin bir listesini ve sonra ebeveynlerinin denemesi gerektiğini düşündüğü şeylerin bir listesini yaparak başlar. 

Sonra kaçındığını belirlemek için çalışır – doku, tat, koku mu? Daha sonra terapisine başlayabilirler , bu da çocukların dikkatle kontrol edilen terapötik bir şekilde kaçındıkları yiyeceklerle çalışmaya başladığı anlamına gelir.

Yemek Seçen Çocuklar ‘da Merkezimizin Tedavileri

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, dil ve konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipman ve kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar ve oyun etkinlikleri bulunmaktadır.

Uzmanlarımız sizlerle tanışmak için sabırsızlanıyor. Detaylı bilgi ve randevu için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.