Serebral palsi nedir, belirtileri, tanısı ve tedavisi ile ilgili son zamanlarda sıklıkla internette aramalar yapılmaktadır. Serebral palsi ile ilgili soruların cevapları yazımızda detaylı olarak yer almaktadır.

Serebral palsi, beynin kas hareketini ve duruşunu kontrol eden bölgesinin yaralanmasından kaynaklanan ilerleyici olmayan bir nörolojik bozukluk grubudur. Bu, bebek anne karnındayken, doğum sırasında veya yaşamın ilk iki yılında ortaya çıkabilir.

Serebral palsi nedenleri

Serebral palsiye yol açan beyin hasarı çoğu zaman doğumdan önce veya doğum sırasında meydana gelir. Doktorlar her zaman kesin nedeni belirleyemez ve ebeveynler durumu tahmin edemez veya önleyemez. Bazen serebral palsi, bebeğin beynine oksijen akışındaki bir kesintinin sonucudur. Zor bir doğumdan sonra doğan bebeklerde -özellikle bebeğe oksijen akışını azaltan bir doğum komplikasyonu varsa- bu durumu geliştirme riski daha yüksektir. Doğum ağırlığı çok düşük olan bebeklerde ve 32 haftadan önce doğanlarda serebral palsili doğma riski daha fazladır.

Ateş veya hamilelik sırasında su çiçeği veya kızamıkçık gibi enfeksiyonlar, annenin vücudunun sitokin adı verilen iltihaplanmaya neden olan proteinler üretmesine neden olabilir. Bu sitokinler bebeğin kan dolaşımına girebilir ve doğumdan önce gelişen beyne zarar verebilir. Daha az yaygın olarak, beyin felci, bir kaza nedeniyle çocuğun beyninin yaralanması veya menenjit gibi beyin enfeksiyonu nedeniyle bebeklik döneminde ortaya çıkabilir. Buna edinilmiş serebral palsi denir.

Durumu teşhis etmek için doktorlar, bebek büyüdükçe ortaya çıkan belirti ve semptom kalıplarını ararlar. Neonatologlar, nörologlar, ortopedi cerrahları, genetikçiler, ergoterapistler, fizyoterapistler, dil ve konuşma terapistleri dahil olmak üzere serebral palsi uzmanlarından oluşan ekibimiz, çocuğunuzun kas fonksiyonunu ve genel gelişimini değerlendirmek için birlikte çalışır. Fiziksel bir değerlendirmenin sonuçları serebral palsiyi gösteriyorsa, doktorlar ek testler önerebilir.

Serebral Palsi Belirtileri

Serebral palsiyi gösteren fiziksel ve bilişsel belirti ve semptomlar, beynin hangi bölümlerinin etkilendiğine, yaralanmanın ne kadar şiddetli olduğuna ve semptomlar ilk ortaya çıktığında bebeğin veya çocuğun yaşına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bu belirti ve semptomlar, bir çocuğun yaşamının ilk birkaç yılında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve aşağıdakileri içerebilir:

 • bir bebeğin uygun gelişim yaşına kadar kendi başını kaldıramaması
 • bir bebeğin uzuvlarında zayıf kas tonusu, ağır veya sarkık kol ve bacaklara neden olur
 • bebeğin eklemlerinde veya kaslarında sertlik veya bebeğin kollarında veya bacaklarında kontrolsüz hareket
 • kavrama ve alkışlama dahil olmak üzere vücut hareketlerini koordine etme zorluğu
 • yuvarlanma, emekleme ve yürüme gibi kilometre taşlarını karşılamada gecikme
 • yutma zorluğu veya kontrolsüz salya akması
 • kalça, diz, ayak bilekleri, omuzlar, dirsekler ve bileklerdeki eklemlerin bükülmesini veya düzleştirilmesini zorlaştıran kasların kasılmasına veya gerilmesine neden olan kas spastisitesi
 • zayıf denge
 • istemsiz hareketler veya titreme
 • yazma veya makas kullanma gibi ince motor görevlerinde zorluk
 • konuşma ile ilgili kasları kontrol etme zorluğu

Serebral Palsi Tipleri

Serebral palsi her çocuğu farklı şekilde etkiler. Bazı çocuklar yürüteç veya destek yardımıyla hareket edebilir, bazıları ise ayakta duramayabilir veya yürüyemeyebilir. Durumun sosyal ve gelişimsel yönleri de büyük ölçüde değişir. Durum, hemipleji adı verilen vücudun bir tarafını etkileyebilir. Üst veya alt gövdeyi etkilediğinde duruma dipleji denir. Kuadripleji, serebral palsinin her iki tarafta üst ve alt gövdeyi etkilediği zamandır. Bu, durumun en şiddetli şeklidir.

Serebral palsi şiddetliyse, doğumda bazı belirti ve semptomlar görülebilir. Bununla birlikte, birçok çocukta, çocuk geliştikçe semptomlar zamanla ortaya çıkar. Hafif serebral palsi, çocuk yürümeye başlayana ve eklemlerde sertlik veya sıkışma, topallama, kontrolsüz hareket veya el ve ayaklardaki kasları kontrol etmede zorluk gibi belirtiler gösterene kadar fark edilmeyebilir. Fiziksel semptomlara konuşma gecikmeleri, işitme veya görme sorunları veya bilişsel ve zihinsel engeller eşlik edebilir.

Çocuklar yaşamın ilk yılında büyüdükçe, gelişen kaslardaki spastisite ve dengesizlik, vücuttaki kemiklerin ve eklemlerin hizasında değişikliklere neden olabilir. Örneğin, kalçaları çevreleyen kaslar çok gergin hale gelirse, bu gerginlik kalça kemiğini yuvasından çekebilir, buna kalça yer değiştirmesi denir. Sırttaki kasların benzer bir dengesizliği , omurganın olağandışı eğriler geliştirdiği skolyoz ile sonuçlanabilir . Bunlar gibi ortopedik durumlar hareketi sınırlayabilir veya oturmayı veya yürümeyi zorlaştırabilir veya rahatsız edebilir. Uzmanlarımız, serebral palsili çocukları büyüdükçe yakından izler. Doktorlar, kemik dizilimindeki değişikliklerin belirginleşmeye başladığını fark ederse, durumun daha ciddi bir sorun haline gelmesini önlemek için tedaviye erken başlayabilirler.

Serebral Palsi Yenidoğan Tanısı

Serebral palsi hemen teşhis edilmese de, yenidoğan uzmanları, bebek doğduktan hemen sonra yapılan testlerin sonuçlarına dayanarak yeni doğan bir bebekte nörolojik hasar belirtilerini sıklıkla belirleyebilir. Serebral palsi tanısını desteklemek veya benzer semptomlara neden olabilecek diğer durumları dışlamak için ek tanı testleri kullanılabilir. Serebral palsi tanısını doğrulayan tek bir test yoktur. Doktorlarımız, serebral palsinin neden olup olmadığını belirlemek için çocuğun belirti ve semptomlarını ailesi ve tıbbi geçmişi bağlamında ve ayrıca tanı testlerinin sonuçlarını değerlendirir.

Serebral palside fiziksel bulgular

Doktorlar bebek doğduktan hemen sonra hızlı ancak kapsamlı bir fiziksel ve nörolojik muayene yaparlar. Kalp atış hızı, tıkama refleksi, göz refleksi ve bebeğin emme ve yutma yeteneği gibi yaşamsal belirtileri değerlendirirler. Doktorlar ayrıca düşük kalp hızı, artmış veya azalmış kas tonusu, zayıf kas refleksleri ve nefes almada veya ağlamada zorluk gibi nörolojik sorunların diğer belirtilerini aramak için fiziksel muayene kullanır.

Apgar testi

Doktorlar, bebeğin cilt görünümünü, kalp atış hızını, reflekslerini, kas tonusunu ve solunumunu değerlendirmek için Apgar testini kullanır. Bu test doğumdan 1 dakika sonra, doğumdan 5 dakika sonra ve doğumdan 10 dakika sonra yapılır. Her kategoriye 0 ile 2 arasında bir sayı puanı atanır – örneğin, normal kalp atış hızına sahip bir bebek 2 puan alır – ve sayılar maksimum toplam 10 puan için toplanır. Nörolojik bozukluğu olan bebeklerin Apgar skorları genellikle düşüktür. Doğumdan beş dakika sonra üç veya daha az bir puana sahip olmak, beyindeki oksijen yoksunluğunu düşündürebilir, bu da serebral palsinin olası bir nedenidir.

Bebek ve Çocuklarda Serebral Palsi Teşhisi

Birçok bebek hemen serebral palsi belirtileri göstermez. Bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk, fiziksel kilometre taşlarında geride kalmaya başlarsa veya kas hareketi üzerinde zayıf kontrol sergilerse, doktorlar bir uzman tarafından değerlendirmeyi önerebilir. Pediatrik ortopedistler, nörologlar, fizik tedavi uzmanları ve diğer uzmanlar tanıda rol oynayabilir. Serebral palsili çocukların çoğu, ilerleyen yaşlarda teşhis edilir.

Çocuğum serebral palsili ne yapmalıyım

Çocuğunuzda serebral palsi bazı veya birçok özelliğinden endişeleniyorsanız, hemen profesyonellerle konuşun. Serebral palsili çocuklar için erken yardım almak, bireyin hayatında büyük bir fark yaratabilir. Başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek, sizin veya çocuğunuzun zorlukların üstesinden gelmesine ve mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Destek veya bilgi almak için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.