Serebral Palsi Rehabilitasyonu ‘nda Ergoterapi Beklentileri ve Sonuçları

Serebral palsi rehabilitasyonunda ergoterapi bütüncül(çok yönlüdür), bu nedenle her hasta tedavi önerilmeden önce kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulur. Serebral palsi rehabilitasyonunda en önemli hussus erken müdahaledir. Serebral palsi rehabilitasyonu her hastanın gereksinimlerinin karşılamalıdır, ergoterapistler bu üç aşamalı sırayı takip eder:

— Her hasta, ebeveynlere ve bakıcılara danışmak da dahil olmak üzere kapsamlı bir değerlendirme alır. Her çocuğun ihtiyaçlarını belirleyerek; terapistler maksimum fayda için terapiye rehberlik edebilirler.

— Günlük aktivitelere yardımcı olmak ve hastaların kişisel hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için bireysel bir terapi planı yapılır.

— Sonuçlar, ergoterapi müdahalesini ayarlamak ve başarılı tedaviyi güçlendirmek için geri bildirim kullanılarak değerlendirilir.

Ergoterapistler her çocuğun güçlü yönlerini ve sınırlarını belirlemek için ebeveynlerle birlikte çalışır. Bozukluk son derece bireyseldir, bu nedenle ergoterapi tedavi planları her hastanın yaşadığı semptomlara ve ciddiyetine göre geniş ölçüde değişir .

Serebral palsi rehabilitasyonunda ergoterapi aşağıdakileri geliştirmeyi amaçlamaktadır:

— Bireylerin görevleri ve rutinleri tamamlamaları için daha kolay bir yol.

— Sorumlulukları ve görevleri tamamlamayı öğrenen bireylere yardımcı olmak.

— Okul, toplum ve doğal yaşam alanları dahil olmak üzere topluma genel entegrasyonun geliştirilmesi.

Ergoterapistler, çocuğun başkalarıyla ilişki kurma yeteneği de dahil olmak üzere tutum ve mizaçla da ilgilenebilirler. Çocuğun zihinsel durumuna ve akıl yürütme ve hedef belirleme kapasitesine ek olarak, ergoterapistler ayrıca yaşam kalitesini etkileyen dış faktörleri de değerlendirir:

— Okulda ve evde çevre

— Aile konuları – boyut vb.

— Kültürel uygulamalar

— Yer ve sosyo-ekonomik koşullar

Yaşam Kalitesini Artırmak için Ergoterapi

Ergoterapi, serebral palsi olanlar için genel yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Terapistler evinizdeki, okulunuzdaki, işinizdeki ve topluluğunuzdaki koşulları iyileştirmeye çalışırlar. Bazı büyük gelişmeler, gelişimsel engelli bireyler için çok zor olabilen bir rutinin korunmasına yardımcı olur.

Serebral Palsili Çocuğun Ev Yaşamı

Evde günlük görevleri sürdürmek ve yönetmek, serebral palsi olan çocukların veya bireylerin desteği için çok önemlidir. Terapistler için bazı odak alanları şunları içerir:

— Yemek yemesi

— Kişisel bakım

— Kendi dişlerini fırçalama

— Kendisi yıkanma

— Günlük rutinleri takip edebilme

— Geliştirilmiş kendine güveni

Merkezimizin Serebral Palsi Tedavisinde Uygulamaları

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, fizyoterapi, dil ve konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipman ve kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar ve oyun etkinlikleri bulunmaktadır.

İletişim: 0212 662 52 59 – 0544 344 06 86
Adres: Yeşilyurt Mahallesi, Sipahioğlu Caddesi, No:12/4
 Bakırköy-İstanbul