Otizmde çevresel faktörler nelerdir? Otizm, genetik ve çevre arasındaki etkileşimden kaynaklanır. Durumda düzinelerce gen yer alıyor, ancak denklemin çevresel tarafında, ilgili faktörleri tespit etmek zor olmaktadır.

Burada otizmde çevresel faktörler denilen şeylere bağlamanın neden zor olduğunu ve bilim adamlarının çevrenin otizm riskini nasıl etkilediği hakkında bildiklerini açıklıyoruz.

Otizmde çevresel faktörler olarak nitelendirilen nedir?

‘Çevresel risk faktörü’ terimi genellikle bir kişinin maruz kaldığı kimyasallar veya kirleticiler anlamına gelir. Ancak biz profesyoneller ve bilim adamları daha geniş bir tanım kullanıyoruz: Çevresel risk faktörü, bir duruma sahip olma olasılığını değiştiren ve bir bireyin DNA’sında kodlanmayan herhangi bir şeydir.

Otizmde çevresel faktörler olmak dahil prematüre doğmuş, akraba evliliği veya diyabetli bir anne, örneğin. Yaklaşık son 15 yılda bilim adamları, otizme nasıl katkıda bulunabileceklerini belirlemek için bu faktörlerin çoğunu araştırdılar. Ancak hala çok az kesin bilgi var.

Hangi çevresel faktörlerin otizm riskini artırdığını neden bilmiyoruz?

Çevrenin otizmle bağlantısı üzerine yapılan çalışmalar tutarsız sonuçlar verdi. Örneğin, bazı araştırmalar hamilelik sırasında antidepresan almanın çocukta otizm riskini artırdığını göstermektedir; diğerleri böyle bir bağlantı bulamıyor.

Çevresel risk üzerine yapılan araştırmaların çoğu , çevredeki bir şey ile geniş insan gruplarında bir teşhis olasılığı arasındaki ilişkileri belirleyen epidemiyolojik çalışmaları içerir. Ancak bu çalışmalar neden ve sonuç göstermiyor.

Birincisi, bilim adamlarının ‘karıştırıcı faktörler’ dedikleri şeyle doludurlar – birlikte seyahat etme eğiliminde olan ve nedensel ilişkileri saptamayı zorlaştıran değişkenler.

Dahası, nedensel ilişkiler belirsiz olabilir. Örneğin, daha büyük babaları olan çocukların, daha küçük babalara sahip olanlara göre otizmli olma olasılığının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Ancak ileri baba yaşının otizm riskini artırıp artırmadığını veya otizm için daha fazla genetik risk faktörü taşıyan ve belki de durumun özelliklerini sergileyen erkeklerin daha sonra çocuk sahibi olma eğiliminde olup olmadıklarını bilmiyoruz.

Çevresel faktörlerin de ölçülmesi genellikle zordur. Konu otizmde çevresel faktörler olunca daha bir zordur. Ebeveynler kendilerinin ve çocuklarının neye maruz kaldığının farkında olmayabilir veya unutabilirler. Veya çocuklarının otizmini açıklayabileceğini düşündükleri herhangi bir detaya aşırı derecede önem verebilirler.

Otizm için hangi çevresel risk faktörleri iyi oluşturulmuştur?

Otizmde çevresel faktörler olarak en yaygın kabul gören risk faktörleri hamilelik sırasında veya doğum anında gerçekleşir. Çeşitli gebelik ve doğum komplikasyonları , artan otizm riski ile ilişkilidir. Bunlar erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve maternal diyabet veya gebelik sırasında yüksek tansiyonu içerir . Bilim adamları bu ilişkilerin altında yatan mekanizmalardan emin değiller.

Maternal bağışıklık sistemi otizm riskinde rol oynuyor gibi görünüyor. Enfeksiyonlar , kötü bir grip vakası gibi ciddi hastalıklar ve hamilelik sırasında hastaneye yatışlar, bir çocukta artan otizm riskiyle bağlantılıdır. Vücudunun kendi dokularına saldırdığı otoimmün hastalıkları olan kadınlar, otistik bir çocuk sahibi olma riski de yüksektir. Ve hayvan çalışmaları önermek belli bağışıklık molekülleri otizm ile ilgili olabilecek şekilde gen ifadesini ve beyin gelişimini değiştirebileceğini.

Rahimde bipolar bozukluk ve epilepsi tedavisinde kullanılan valproat ilacına maruz kalmanın otizm riskini ve ayrıca çeşitli doğum kusurlarını artırdığı bilinmektedir.

Bilim adamları başka hangi faktörleri araştırıyor?

Otizmde çevresel faktörler gibi faktörleri inceleyen bilim adamları, hamilelik sırasında maternal antidepresan kullanımının etkilerini depresyonun kendisinden ayırmaya çalışıyorlar . Bu sorunun çözülmesinin zor olmasının bir nedeni, bir ebeveynin beyin rahatsızlığı varsa, çocuğunun otizm riskini artıran ortak genetik faktörleri taşıyabilmesidir.

Gebelikte veya erken yaşamda hava kirliliğine maruz kalmanın bir çocuğun otizm riskini artırdığına dair kanıtlar, son birkaç yılda daha güçlü bir şekilde arttı. Yine de, hava kirliliğinin birçok bileşeninden hangisinin dahil olabileceği gibi birçok soru var.

Otizm riskini azaltan çevresel faktörler var mı?

Bilim adamları, riski azaltmanın bir yolunu bulabilmek için otizm için çevresel risk faktörlerini belirlemeye çalışıyorlar. Ancak en güçlü kanıtlarla desteklenen faktörlerin değiştirilmesi kolay değildir. Bazı araştırmalar, hamilelik sırasında D vitamini ve B-9 vitamini veya folik asit takviyesi almanın bebeğin otizm riskini azaltabileceğini göstermektedir. Ancak kanıtlar kesin değildir.