Sıkça duyulan ve konuşulan bir konu otizmde beslenme hakkında merak ettikleriniz bu yazıda yer almaktadır.

Ebeveynlerinin çok iyi bildiği gibi, otizmi olan pek çok birey yiyecek isteksizliğine ve hassasiyetine sahiptir. Birçoğunun yemek zamanını özellikle zorlaştıran davranış sorunları da vardır. İyi bir nedenden ötürü, ebeveynler ve diğer bakıcılar çocuklarına sağlıklı beslenme sağlama konusunda endişelenirler.

Bir yayınlanan meta-analiz bilimsel çalışmaların bu ebeveyn kaygılarını doğrular ve otizm ile ilişkili en yaygın beslenme eksikliği kavranmasını sağlar. Otizm ve Gelişim Bozuklukları Dergisi’nde bu hafta çevrimiçi olarak yayınlandı.

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Marcus Otizm Merkezi’ndeki araştırmacılar, yeme sorunları ve otizm spektrum bozukluğu (OSB) ile ilgili yayınlanmış, hakemli araştırmaları gözden geçirip analiz ettiler. OSB’li çocukların öfke nöbetleri, aşırı yemek seçiciliği ve ritüel yeme davranışları gibi yemek zamanı zorluklarına sahip olma olasılıklarının beş kat daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Otizmde beslenme problemlerinin kesinlikle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca yetersiz beslenmenin otizmli çocuklar arasında, hastalıktan etkilenmeyenlere göre daha yaygın olduğunu buldular. Özellikle, genel olarak düşük bir kalsiyum ve protein alımı buldular. Kalsiyum, güçlü kemikler oluşturmak için çok önemlidir. Yeterli protein büyüme, zihinsel gelişim ve sağlık için önemlidir.

Otizmde Beslenme Bozukluğu Nelere Sebep Oluyor?

Araştırmacılar, kronik yeme problemlerinin bir çocuğun sosyal zorluklar ve zayıf akademik başarı riskini de artırdığını belirtiyor. Bu aynı zamanda ergenlik ve yetişkinlikte obezite ve kardiyovasküler hastalık gibi diyetle ilgili hastalık riskini artırabilir.

Otizmde beslenme araştırmacıları, alternatif diyetler hakkında ek endişelerini dile getirdiler. Birçok ebeveyn, çocuklarının otizm semptomlarının ve ilgili tıbbi sorunların diyetlerinden kazein (süt proteini) ve glüteni (buğday proteini) çıkardıklarında düzeldiğini bildirmektedir. Bununla birlikte, kazein / glütensiz diyetler, yeterli beslenmeyi sağlama zorluğunu artırabilir.

Otizm’in tıbbi direktörü Dr. Daniel Coury, Otizm Tedavisi Ağını Konuşuyor. Dr Coury ayrıca Columbus, Ohio’daki Nationwide Children’s Hospital’da gelişimsel davranışsal bir pediatristtir. “Alternatif diyet kullanımının OSB’li çocukların ebeveynleri arasında yaygın olduğunu biliyoruz” diyor. Bu nedenle aileleri bu diyetleri değerlendirirken sağlayıcılarına danışmaya teşvik ediyoruz. Bu diyetlerin çoğu güvenli olsa da, beslenme yetersizliği potansiyeli var. “

Otizmde beslenme çalışmalarının yazarları ayrıca ailelere ve doktorlara daha fazla rehberlik sağlamak için daha fazla araştırma yapılmasını istedi. Ergoterapia merkezi şu anda otizmde beslenme ihtiyaçlarını daha iyi anlamayı amaçlayan bir dizi araştırma projesine fon sağlıyor. En kısa sürede sonuçları ile yayınlanacaktır. Araştırmalar hakkında detaylı bilgi almak için 0544 344 06 86 numaralı telefon ile görüşebilirsiniz.

Otizmde beslenme problemleri için profesyonel destek almak için 0544 344 06 86 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Otizm beslenme Listesi Otizmli çocuğa yemek yedirmek Atipik otizm beslenme Otizme iyi gelen yiyecekler Otizm Yemek Tarifleri İbrahim Saraçoğlu Otizm beslenme Hasan önal Kadınlar Kulübü Hasan Önal beslenme Bülteni Otizm BESLENME Kliniği