Otizm sebepleri hakkında son zamanlarda sıklıkla internette aramalar yapılmaktadır. Peki çocuğum kendini ifade edemiyor neden? Cevabı yazımızda detaylı olarak yer almaktadır.

Otizm spektrum bozukluğu (OSB), daha önce otizm veya yaygın gelişimsel bozukluk olarak biliniyordu. Ömür boyu süren bir durumdur. OSB’li kişiler, yeni beceriler öğretebilecek terapilerden yararlanır. Otizm spektrum bozukluğu, sözlü ve sözsüz iletişim dahil olmak üzere sosyal iletişim farklılıklarındaki zorluklar, sosyal etkileşimlerdeki eksiklikler, sınırlı, tekrarlayan davranış kalıpları, ilgi alanları veya faaliyetler ve duyusal problemler ile karakterize edilen bir nörogelişimsel bir bozukluktur. OSB’li kişilerin çoğunda dil gelişimi gecikmiş veya yokluğu, zihinsel engeller, zayıf motor koordinasyon ve dikkat zayıflıkları olabilir.

Otizm spektrum bozukluğu (OSB) ne kadar yaygındır?

En son CDC raporuna göre, OSB’nin 54 çocuktan 1’ini etkilediği ve erkeklerin OSB’ye sahip olma olasılığının kızlara göre daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir. ABD’de 2017 itibariyle OSB’li 5 milyondan fazla yetişkin veya nüfusun %2,21’i vardı. Hükümet istatistikleri, OSB prevalansının (ne kadar yaygın olduğu) son yıllarda %10 ila %17 arttığını göstermektedir.

Otizm sebepleri nelerdir?

Otizm sebepleri nelerdir? OSB’nin kesin bir nedeni yoktur. Araştırmalarla desteklenen bazı nedenler, genetik ve bazı çevresel faktörleri içerir. Spesifik genetik nedenler, vakaların sadece %10 ila %20’sinde tespit edilebilir. Bu vakalar, ASD ile ilişkili spesifik genetik sendromları ve genetik koddaki nadir değişiklikleri içerir. Risk faktörleri arasında diğerlerinin yanı sıra daha büyük ebeveyn yaşı, düşük doğum ağırlığı, prematürelik ve annenin hamilelik sırasında valproik asit veya talidomid kullanımı yer alır. Bu çalışma alanı, araştırma için aktif bir alandır.

Kardeşler otizm spektrum bozukluğu (OSB) için daha büyük risk altında mı?

Gerçek şu ki, genetik otizmde rol oynuyor. Bir çocuğa OSB teşhisi konduğunda, bir sonraki çocuğun otizm geliştirme riski normalden %20 daha fazladır. Bir ailedeki ilk iki çocuğun her ikisine de OSB teşhisi konduğunda, üçüncü çocuğun OSB geliştirme riski yaklaşık %32 daha fazladır. Otizm sebepleri arasında yer alan bu durum düşük olasılık içermektedir.

Aşılar otizm yapar mı?

Bilimsel olarak sağlam birçok çalışma, aşıların otizme neden olmadığını kanıtlamıştır. Çocuklar aniden OSB semptomları gösterdiğinde, bazı ebeveynler yanlışlıkla yeni bir aşıyı suçlarlar. Hiçbir güvenilir çalışma, çocukluk aşısı ile otizm arasında kanıtlanmış bir bağlantı bulamamıştır. Otizm sebepleri arasında aşılar yer almamaktadır.

Araştırmalar sayesinde son 20 yılda otizm spektrum bozukluğu hakkında çok şey öğrenildi. OSB’nin nedenleri, erken teşhis ve teşhis, önleme ve tedaviler hakkında devam eden aktif araştırmalar bulunmaktadır. Eğer ki böyle bir durum varsa ortaya çıkması muhtemeldir.

Çocuğum otizmli ne yapmalıyım

Çocuğunuzda otizmin bazı veya birçok özelliğinden endişeleniyorsanız, hemen profesyonellerle konuşun. Otizm spektrum bozukluğu ile erken yardım almak, bireyin hayatında büyük bir fark yaratabilir. Başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek, sizin veya çocuğunuzun zorlukların üstesinden gelmesine ve mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Destek veya bilgi almak için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.