Otizm neden olur diye soruyorsanız, otizm spektrum bozukluğunun bilinen tek bir nedeni yoktur, ancak genel olarak beyin yapısındaki veya işlevindeki anormalliklerden kaynaklandığı kabul edilmektedir. Beyin taramaları, nörotipik çocuklara kıyasla otizmli çocuklarda beynin şekli ve yapısında farklılıklar gösterir. Araştırmacılar otizmin kesin nedenini bilmiyorlar ancak kalıtım, genetik ve tıbbi problemler arasındaki bağlantılar da dahil olmak üzere bir dizi teoriyi araştırıyorlar.

Pek çok ailede, otizm veya buna bağlı engellilik örüntüsü var gibi görünüyor ve bu da bozukluğun genetik bir temeli olduğu teorisini destekliyor. Otizme neden olan herhangi bir gen tanımlanmazken, araştırmacılar otizmli çocukların kalıtsal olabileceği düzensiz genetik kod parçalarını araştırıyorlar. Ayrıca bazı çocukların otizme yatkın olarak doğduğu görülüyor, ancak araştırmacılar henüz otizmin gelişmesine neden olan tek bir “tetikleyici” tanımlamadılar.

Diğer araştırmacılar, belirli koşullar altında, bir dizi kararsız genin, beyin gelişimine müdahale ederek otizmle sonuçlanma olasılığını araştırıyorlar. Diğer araştırmacılar, hamilelik veya doğum sırasındaki problemlerin yanı sıra viral enfeksiyonlar, metabolik dengesizlikler ve kimyasallara maruz kalma gibi çevresel faktörleri araştırıyorlar.

Otizm genetik mi

Otizm , frajil X sendromu, tüberoskleroz, konjenital kızamıkçık sendromu ve tedavi edilmemiş fenilketonüri (PKU) dahil olmak üzere belirli tıbbi durumları olan kişilerde beklenenden daha sık ortaya çıkma eğilimindedir . Hamilelik sırasında alınan bazı zararlı maddeler de otizm riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Otizm Yaygınlığı

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1’i otizm spektrum bozukluğuna sahiptir. ( CDC, 2014 )

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki prevalansın 54 doğumda 1 olduğu tahmin edilmektedir. ( CDC, 2020 )

3.5 milyondan fazla Amerikalı otizm spektrum bozukluğu ile yaşıyor. ( Buescher ve diğerleri, 2014 )

ABD’li çocuklarda otizmin yaygınlığı 2000’den (150’de 1) 2010’a (68’de 1) yüzde 119,4 arttı. ( CDC, 2014 ) Otizm en hızlı büyüyen gelişimsel yetersizliktir. ( CDC, 2020 )

Prevalans 2002’den 2010’a kadar her yıl yüzde 6-15 arttı. ( CDC’den iki yılda bir alınan rakamlara göre )

Otizm için ne yapılmalı

Çocuğunuzda otizmin bazı veya birçok özelliğinden endişeleniyorsanız, hemen profesyonellerle konuşun. Otizm spektrum bozukluğu ile erken yardım almak, bireyin hayatında büyük bir fark yaratabilir. Başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek, sizin veya çocuğunuzun zorlukların üstesinden gelmesine ve mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Destek almak veya detaylı bilgi almak için ekibimiz ile tanışın 0544 344 06 86 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yalancı otizm belirtileri Yarı otistik nedir Otistik çocuğun dış görünüşü Geçici otizm belirtileri Otizm nedir Atipik otizm neden olur Otizm testi 4 yaş otizm belirtileri otizm neden olur