Kaba motor gelişim nedir? Kaba motor becerileri neler? Kaba motor etkinlikleri neler? Kaba motor gelişim geriliği nasıl olur? gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

Çocuklar ilk beş yıllarında dört ana gelişim alanında hızla büyür ve gelişirler. Bu alanlar motor (fiziksel), iletişim ve dil, bilişsel ve sosyal ve duygusaldır. Erken müdahale hizmetleri, bu kritik gelişim döneminde sunulur. Motor gelişim, bir çocuğun kemiklerinin, kaslarının ve hareket etme ve çevresine dokunma yeteneğinin fiziksel olarak büyümesi ve güçlendirilmesi anlamına gelir. Bir çocuğun motor gelişimi iki kategoriye ayrılır: ince motor ve kaba motordur.

İnce motor beceriler eller, bilekler, parmaklar, ayaklar, ayak parmakları, dudaklar ve dildeki küçük hareketleri ifade eder. Kaba motor beceriler, bebeklerin başlarını dik tutmalarını, oturmalarını ve emeklemelerini ve sonunda yürümelerini, koşmalarını, zıplamalarını ve atlamalarını sağlayan kasların motor gelişimini içerir.

Tipik motor beceri gelişimi, tahmin edilebilir bir sıra izler. Baş, boyun, kollar ve bacaklar da dahil olmak üzere iç gövdeden başlar ve daha sonra eller, ayaklar, parmaklar ve ayak parmakları gibi dış gövdeye doğru hareket eder. Fiziksel gelişim diğer gelişim alanlarıyla bağlantılı olduğundan, motor gelişim çocuğun erken yaşamı boyunca önemlidir. Örneğin, bir çocuk emekleyebiliyorsa veya yürüyebiliyorsa (kaba motor beceriler), fiziksel çevresini daha kolay keşfedebilir, bu da bilişsel gelişimi etkiler. Bir çocuk konuşabildiğinde, yiyip içebildiğinde (ince motor becerileri) sosyal ve duygusal gelişim ilerler.

Kaba Motor Etkinlikleri

Ebeveynler ve bakıcılar, her yaşta çocuğun motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bazı aktiviteler şunları içerir:
Bebeğinizi karnının üzerine koyarak oyuncağa uzanmasına yardımcı olun.
Çocuğunuz ayağa kalkmaya başladığında uzanması için kanepeye bir oyuncak koymak.
Bebeğinizin itebileceği bir bebek arabasıyla yürümeyi teşvik edin.
Çocuğunuzun tırmanabileceği, sallanabileceği ve kayabileceği oyun alanlarını ziyaret etmek.

Ebeveynler ve bakıcılar olarak, çocuğunuzun gelişiminde zorluk yaşayıp yaşamadığını belirlemede en iyi sizsiniz. Kararına güven! Endişeleriniz varsa, bunları doktor, ergoterapist veya fizyoterapist ile paylaşmaktan çekinmeyin. Çocuğunuza motor becerileri uygulaması için birçok fırsat verin.

Kaba Motor Gelişim Geriliği

Kaba motor gelişim geriliği, çocuğun bu şeyleri yapmak için doğru yaştayken yuvarlanmaması, emeklememesi, yürümemesi veya diğer kaba motor aktiviteleri yapmamasıdır. Kaba motor aktiviteler, kolları, bacakları ve gövdeyi (vücudun ortası) kullanan büyük hareketlerdir. İnce motor aktiviteler, bir mum boya tutmak veya küçük nesneleri toplamak gibi küçük hareketlerdir. Çocuklarda kaba motor becerilerde, ince motor becerilerde veya her ikisinde de gecikme olabilir.

Çocuklar kendi programlarına göre büyür ve gelişirler. Bazı çocuklar 9 aylıkken yürürler, bazıları ise ilk doğum günlerinden sonra yürümeye başlar. Kaba motor gecikmesi olan birçok çocuk, bir noktada aktiviteyi yapabilir, ancak bunu kendi yaşlarındaki çoğu çocuktan daha sonra yapar.

Bazı durumlarda, kaba motor gelişim gecikmesi daha ciddi bir sorunun işaretidir. Çocuğunuzun çocuk doktoru, bir çocuğun kaba motor gecikmesinin endişelenecek bir şey olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Çocuğun tüm kontrolleri için çocuğunuzu çocuk doktoruna götürmeniz önemlidir, böylece çocuk doktoru herhangi bir sorunu en kısa sürede bulabilir.

Kaba Motor Gelişim Basamakları

Kaba motor gelişim gecikmesi olan bir çocuk, o yaştaki çocukların genellikle yaptığı hareketleri ve aktiviteleri yapmıyor. Aşağıda, kaba motor aktivitelerin bir listesi ve bir çocuğun bunları genellikle yaptığı yaş yer almaktadır:

2 ay: Karnındayken başını ve göğsünü kaldırır
4 ay: Mideden arkaya döner; midelerindeyken bileklerine ve dirseklerine yaslanır
6 ay: Sırttan mideye döner; yardımsız oturur
9 ay: Ayağa kalkmak için kendini çeker; uzanmaktan oturmaya geçer; sürünür
12 ay: Yardımsız yürür ve ayakta durur
15 ay: Geriye doğru yürür; koşar
18 ay: Bir yetişkinin elini tutarak merdivenleri çıkar.
2 yıl: Pedalsız bir oyuncak veya bisiklet üzerinde scooter; atlar
3 yıl: Mobilyalara tırmanır ve iner; pedallar
4 yaş: Merdivenleri yardımsız tırmanır; atlar

Bu programa uymasalar bile birçok çocuk normal ve sağlıklıdır. Çocuk doktorunuz, ergoterapist veya fizyoterapist çocuğunuzun kaslarını kontrol edecek ve bir problem olup olmadığını anlamak için çocuğunuzun hareketini izleyecektir. Ayrıca çocuğunuzun evde ne yaptığını veya yapmadığını fark ettiğiniz hakkında sorular soracaktır.

Ne Zaman Destek Almalıyım?

Çocuğunuzun normal şekilde büyüdüğünden emin olabilmesi için çocuğunuzu tüm kontrollere götürün. Eğer bir anormallik olduğunu düşünüyorsanız kontroller sırasında bildirin. Eğer kilometre taşlarını çok geriden seyrediyorsa alanında uzman kişiler tarafından durumun değerlendirilmesini sağlayın.

Ayrıca çocuğunuz artık hareket edemiyorsa veya daha önce yaptığını gördüğünüz şeyleri yapamıyorsa hemen çocuk doktorunu arayın.

Ergoterapia Merkezinin Kaba Motor Gelişim Uygulamaları

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, floortime, fizyoterapi, dil konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipmanlar kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar oyun etkinlikleri bulunmaktadır.

İletişim: 0544 344 06 86
Adres: Yeşilyurt Mahallesi, Sipahioğlu Caddesi, No:12/4
 Bakırköy-İstanbul

Kaba motor gelişimi nedir Okul öncesi motor gelişim özellikleri Kaba motor gelişimi ile ilgili oyunlar Motor beceri örnekleri 5 yaş ince motor gelişimi 3 yaş kaba motor gelişimi Bebeklerde motor gelişim tablosu Motor gelişim tanımı