Hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı veya hiperaktif çocuğa nasıl ders çalıştırılır gibi sorularınızın cevabı yazımızda yer almaktadır. Hiperaktif çocukları yönetmek zor bir görev olabilir. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları yazımızda yer almaktadır. Evde oturup dikkatlice dinleyemeyen sorunlu bir çocuğunuz varsa, bu bir hiperaktivite belirtisi olabilir. Çocuğunuzun dikkatsizliği ve ilgisizliği konusunda öğretmenlerinden hem sınıf içinde hem de sınıf dışında şikayetler duyarsanız daha da kötüleşir. Onlar her zaman aktif oldukları için her zaman bol enerji ile kutsanmışlardır. Aktif olmak aslında sağlıklı bir durumdur ve yaşları için normaldir.

Hiperaktif çocuk nasıl anlaşılır

Çocuklarda hiperaktivite, dikkatsiz davranış ve yeterli dikkat eksikliğinden kaynaklanan çok fazla aktivite ile karakterizedir. Bu tür çocuklar asla yorulmaya meyillidirler, odaklanamazlar veya genel olarak kısa dikkat sürelerine sahip olamazlar. Çocuklarda hiperaktivite, zayıf akademik performansa, sosyalleşme eksikliğine ve hatta şiddetli vakalarda grup faaliyetlerine katılmaktan tamamen geri çekilmeye neden olur ve bu da depresyona, hayal kırıklığına ve zayıf özgüvene yol açabilir.

İşte hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı ve hiperaktif çocuğu nasıl yöneteceğinize dair bazı püf noktaları ve ipuçları:

Onu yürüyüşe çıkarın – Yürümek hem zihni hem de bedeni gençleştirir ve aynı zamanda odaklanmasını artırır. Bu sadece zihnini gevşetmekle kalmaz, aynı zamanda yürürken manzaranın tadını çıkarmasına da yardımcı olur.

Onu yürüyüşe çıkarın – Yürümek hem zihni hem de bedeni gençleştirir ve aynı zamanda odaklanmasını artırır. Bu sadece zihnini gevşetmekle kalmaz, aynı zamanda yürürken manzaranın tadını çıkarmasına da yardımcı olur.


Çocuğunuzu sakinleştirmeye çalışın – Çocuğunuzun davranışını bir veya iki gün içinde değiştirmek neredeyse imkansızdır. Çocuğunuza 5 dakika hareketsiz oturmasını söyleyebilir ve ardından zamanı kademeli olarak artırabilirsiniz. Onları bunun için teşvik etmek, faaliyete olan ilgilerini artırmaya yardımcı olabilir.


Oyun Oyna – Çocuklarla iç mekan ve dış mekan oyunları oynamak da çok yardımcı olabilir. Satranç, ludo, çin daması ve UNO’yu onlarla deneyin. Biraz maceraperest hissediyorlarsa, masa tenisi, badminton, futbol ve kriket gibi oyunlar oynamak için onları dışarı çıkarın.


Diyet Değiştirin – Onlara koruyucu ve yapay tatlar içermeyen taze, ev yapımı yemekler verin. Temiz yemek, ruh halini, yaşam tarzını ve genel fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmede uzun bir yol kat eder.


Asla İhmal Etmeyin – Çocuklarınızı her gün yalnız bırakmayın. Okul ödevlerine, günlük aktivitelerine katılın ve onlara çok arzuladıkları ilginizin bir kısmını verin. Hiperaktivite, dikkat eksikliğinden kaynaklanır. Onları iyi ya da üretken bir şey yaparken yakaladığınız anlarda minnettarlık göstererek sakinleşirler ve çabalarının güvencesini alırlar.


Günlük bir rutin oluşturun – Çocuğunuz için bir rutin oluşturmak gerçekten önemlidir ve bu onların disipline olmasına ve bu davranışa alışmalarına yardımcı olacaktır. Bu kaygıyı ve huzursuzluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hiperaktif Çocuklarla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Enerjilerini Kanalize Edin – Enerjilerini açığa çıkarmanın ve zihinlerini sakinleştirmenin yollarını bulun. Çocukların çok fazla koşması ve oynaması gerekir. Enerjilerini, fiziksel aktivitelerini kullanmalarına ve zihni yatıştırmalarına yardımcı olacak derslere yatırım yapın. Çocuğunuzun anlamlı bir şekilde etkileşim kurmasına ve oyun temelli etkinliklere odaklanmasına yardımcı olacak etkinlik kutuları da alabilirsiniz. Bu onların hafıza becerilerini ve konsantrasyonlarını artırmaya yardımcı olacaktır. Beceri gelişimini de unutmamak için!

Çocuğunuzla Basit Bir Şekilde Konuşun – Onlara tüm dikkatinizi verin ve endişelerine, ilgi alanlarına ve endişelerine kulak verin. Onlardan yapılacaklar listesi yapmalarını ve kendilerine verilen talimatları ayırmalarını sağlayın.

Duygularıyla Başa Çıkmalarına Yardımcı Olun – Hiperaktivitesi olan çocuklar öfke, üzüntü ve endişeyle başa çıkmakta zorlanırlar. Duygularıyla başa çıkmalarına ve onlara neyin iyi neyin kötü olduğunu söylemelerine yardım edin.

Rahatlatın – Dikkat dağıtıcı unsurları ve ekran süresini en aza indirin. Onları yeşil çevreye götürün. Sadece sabırlı olun, derin bir nefes alın, onu sakinleştirmeye kararlı olun ve yüksek enerji seviyelerini iyi bir şekilde kullanın.

Davranış Terapisi – Onları terbiyeli davranışları için ödüllendirin, sizi dinleyerek, bir rutine sadık kalarak, düzen oluşturmaları için cesaretlendirin ve kendisinden ne beklendiğini onlara bildirin. Hiperaktif bir çocukla baş etmenin en iyi yolu, zihnini ve vücudunu meşgul etmek ve enerjilerini kanalize etmektir. Ayrıca, TV ve video oyunları enerjiyi kanalize etmek için çok az şey yapar ve büyük bir dikkat dağıtıcıdır.

hiperaktif çocuğu olan anneler ve hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı

Hiperaktif çocuğu olan anneler Kadınlar Kulübü Hiperaktif çocuğa nasıl Davranmalı Hiperaktif çocuğun bitkisel tedavisi Hiperaktif çocuğun belirtileri Hiperaktif çocuğun zekası Bebeklerde hiperaktivite belirtileri Hiperaktif neden olur Yetişkinlerde hiperaktivite belirtileri Hiperaktif çocuğa okunacak dua

Hiperaktif çocuğun özellikleri belirtileri Hiperaktif çocuğu olan anneler Kadınlar Kulübü Hiperaktif çocuğun bitkisel tedavisi Söz dinlemeyen çocuğa nasıl davranmalı Hiperaktif çocuğa nasıl ders çalıştırılır Hiperaktif çocuğun zekası Hiperaktif çocuğa öğretmen nasıl davranmalı