Floortime nedir ? Floortime oyun terapisi mi? Floortime nasıl uygulanır? Floortime ücretleri nedir? gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

Floortime Nedir?

Floortime, bir çocuğun gelişimsel büyümesini en uygun şekilde teşvik etmek için profesyoneller tarafından yapılabilecek bir müdahaledir. Çocuklar, ergenler ve genç yetişkinlerle iletişim kurmanın ve onlara yanıt vermenin onları düşünmeye teşvik eden bir yoludur. Terapi ve eğitim standartlarının çoğu , yetişkinin çocuğa ne yapması gerektiğini gösterdiği veya söylediği yetişkin liderliğindeki deneyimlere dayanır . Ne yazık ki pek çok çocuk buna direnç gösterebiliyor veya sorunun cevabının gösterilmesine veya söylenmesine çok alışabiliyor ve bu sürece bağımlı hale gelebiliyor.

İlk öğrenmemiz öncelikle yetişkinler tarafından yönlendiriliyorsa, o zaman bir çocuğun yeni durumları problem çözme ve bağımsız düşünme yeteneğini oluşturmak zordur, ancak ilk öğrenme deneyimlerimiz çocuğun cevabı doğru destekle bulması üzerine kuruluysa, o zaman problem çözme olur. eğlenceli ve kolay ve çevremizden çok daha fazlasını öğreniyoruz . Problem çözme sağlam bir şekilde geliştirildiğinde, çocuk daha fazla yetişkin liderliğindeki öğretime maruz kalabilir.

Floortime Nasıl Uygulanır?

Uygulamanın 3 ana ilkesi vardır. Bunlar şöyledir:
1. Bir çocuğun kendi dünyasına katılmasını takip etmek, motivasyonu kullanmak ve çocuğun daha fazla kontrol sahibi hissetmesine yardımcı olmak
2. Zorlu gelişimsel merdiveni yukarı taşımak için , sosyal problem çözme ve düşünme ve hoşgörüyle stres veya hüsran ile yardım
3. Yaratıcılığı, soyut düşünmeyi ve dinamik kalıpları anlamayı teşvik etmek için (kontrolü almadan) genişleme

Floortimenin günün herhangi bir saatinde ve ebeveynler, akranlar ve kardeşler gibi herkesle yapılabilir. Floortime’ın anahtarı, ona katılan insanların bundan zevk almasıdır. Floortime, eğlenceli ve olumlu bir iletişim kurma deneyimi anlamına gelir. İlgili tarafların hiçbiri için bir stres kaynağı olmamalıdır.

Floortime Makale

Araştırmalar, uzun bir süre boyunca düzenli olarak yer seanslarına katılan otizmli çocukların, gelişmiş duygusal gelişim ve otizm semptomlarda azalma gösterdiğini bulunmuştur. Bir çalışmada, ebeveynleri üç ay boyunca haftada ortalama 15 saat onlarla vakit geçirme etkinliklerine katılan çocuklar, çalışmada kullanılan üç ölçümün hepsinde önemli ölçüde gelişti: İşlevsel Duygusal Değerlendirme Ölçeği (FEAS), Çocukluk Otizm Derecelendirme Ölçeği ( CARS) ve Fonksiyonel Duygusal Anketler kullanılmıştır.

Floortime , araştırmacıların otizmli çocuklara yardım etmek için önemli bir müdahale olarak tanımladıkları etkileşim yoluyla öğrenmeyi destekler. Ayrıca sosyal iletişim temelli yaklaşımı, otistik çocukların sosyal etkileşim becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

2011’de yapılan bir araştırma, bir yer tedavi grubuna katılan çocukların, sosyal etkileşim becerilerinde, tedavi edilmeyen gruptaki çocuklara göre önemli ölçüde daha fazla gelişme gösterdiğini bulmuştur.

Merkezimizin Floortime Uygulamaları

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, floortime, fizyoterapi, dil konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipmanlar kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar oyun etkinlikleri bulunmaktadır.

İletişim: 0544 344 06 86
Adres: Yeşilyurt Mahallesi, Sipahioğlu Caddesi, No:12/4
 Bakırköy-İstanbul