Son zamanlarda ebeveynler ergenlerde yeme bozuklukları neden olur, tedavisi nelerdir ve belirtileri sorgulamaya başladı. Ergoterapia merkezi uzmanları bilimsel sonuçlar ile ergenlerde yeme bozuklukları sorularının cevaplarını sizler için hazırladı.

Çoğu zaman, bir yeme bozukluğu, bir ergenin hayatında olup bitenleri kontrol altında hissetmesinin bir yolu olarak gelişir. Yeme bozukluğu olan insanlar yemek, ağırlık ve şekle odaklanırken, yeme bozukluğunun maskelediği neredeyse her zaman altta yatan sorunlar vardır. Kısıtlayıcı yeme, tıkınırcasına yeme veya aşırı egzersiz gibi yeme bozukluğunun davranışsal yönlerini ele almanın yanı sıra, altta yatan sorunların da ele alınması önemlidir. Örneğin, bir ailede boşanma veya ölüm gibi önemli yaşam olayları yeme bozukluğunu tetikleyebilir. Ergenlerin, kayıp ya da terk edilmişlik duyguları gibi bu güçlükleri yönetmeye yardımcı olması için danışmanlığa ihtiyacı olabilir.

Ergenlerde yeme bozuklukları erken belirtileri

Ergenler belirli yiyecekler konusunda telaşlı olabilir veya birçok nedenden dolayı kilo verebilirler. Herhangi bir endişenin bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Bir gencin yeme bozukluğuna sahip olabileceğine ve daha fazla araştırılması gerektiğine dair bazı işaretler şunları içerir:

hızlı kilo kaybı veya kilo alımı
şekil değişiklikleri
vücut şekli ve boyutu ile mutsuzluk duyguları
kilo almaktan yoğun bir korku
aç olmanın inkarı
yiyeceklerle ilgili aldatıcı davranışlar – örneğin, okul yemeklerini atmak veya saklamak
sosyal durumlarda yemekten kaçınmak ve yemek yemek
aşırı fiziksel aktivite
zorlayıcı egzersiz ve her zaman aktif olma ihtiyacı
gizlice yemek
et veya süt ürünleri gibi belirli gıda gruplarını kesmek yemek ritüelleri geliştirmek – örneğin her zaman aynı kaseyi kullanmak, yiyecekleri küçük parçalara ayırmak veya çok yavaş yemek
davranış değişiklikleri – sosyal geri çekilme, sinirlilik veya depresyon gibi
uyku bozukluğu.

Yeme bozukluğu türleri

Başlıca yeme bozukluğu türleri şunlardır:

Anoreksiya nervoza – kısıtlı yeme, kilo kaybı ve kilo alma korkusu ile karakterize

Bulimia nervoza – aşırı yeme dönemleri (genellikle gizlice), ardından aşırı egzersiz, kusma veya katı diyet dönemleri ile telafi etme girişimleri. Aşırı yemeye genellikle utanç ve ‘kontrolden çıkma’ duyguları eşlik eder.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu – tekrarlayan tıkınırcasına yeme dönemleri ile karakterizedir (normalden çok daha fazla yemek yemeyi, rahatsız edici bir şekilde tok hissetmeyi, fiziksel olarak aç değilken çok miktarda yemeyi içerebilir). Aşırı yeme olaylarını suçluluk, iğrenme ve depresyon duyguları takip edebilir. Tıkınırcasına yeme telafi edici davranışları içermez

Diğer tanımlanmış beslenme veya yeme bozukluğu – bireysel sıkıntıya ve bozulmaya neden olan, ancak ilk üç yeme bozukluğu kriterlerini karşılamayan beslenme veya yeme davranışları.

Yeme bozuklukları için risk faktörleri

Bazı büyük çocukların (sekiz yaş ve üstü), özellikle ergenlerin neden yeme bozukluğu geliştirdiğini ve diğerlerinin neden geliştirmediğini bilmiyoruz. Bununla birlikte, birçok faktör bir ergenin sağlıksız bir beslenme düzeni geliştirmesini veya kilo almaktan korkmasını etkileyebilir. Bu faktörler psikolojik, sosyal, çevresel veya biyolojik olabilir. Çoğu zaman, bir şeylerin bir kombinasyonu, savunmasız bir kişide yeme bozukluğunu tetikleyebilir.

Psikolojik risk faktörleri

Ergenlerde yeme bozuklukları geliştirme riskine daha fazla maruz bırakan kişilik faktörleri şunları içerebilir: kendine güvensiz, mükemmelliyetcilik, öfke veya endişe gibi duyguları ifade etmede zorluklar, ‘insanları memnun eden’ olmak, başkalarıyla iddialı olmanın zorlukları ve yetişkinlik korkusu olabilir.

Sosyal veya çevresel risk faktörleri

Ergenlerde yeme bozuklukları gelişiminde sosyal veya çevresel risk faktörleri şunları içerebilir: alay edilmek veya zorbalık edilmek, aileden ve diğerlerinden yüksek beklentilerin karşılanması gerektiğine dair bir inanç, ailenin dağılması veya birçok küçük stres etkeninin birikmesi gibi büyük yaşam değişiklikleri, belirli şekillerde davranmak için akran baskısı, sürekli diyet yapan veya vücudundan memnun olmayan bir ebeveyn veya başka bir rol modeli, ideal vücut ölçüsü ve şeklinin ince ve fit olarak medya ve reklam görüntüleri ve insanları görünüşlerine göre yargılamaya yönelik kültürel bir eğilim.

Ergenlerde yeme bozuklukları için profesyonel yardım

Daha büyük çocuğunuz veya ergeniniz vücuduyla meşgul ve mutsuzsa veya yemesini kısıtlamak veya aşırı yemek yeme gibi davranışlar geliştiriyor gibi görünüyorsa, profesyonel tavsiye yardımcı olabilir. Bilgi ve destek için 0544 344 06 86 numaralı telefondan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.