Duyusal Algı Bozukluğu veya Ayırt Etme Bozukluğu

Duyusal algı bozukluğu veya duyusal ayırt etme bozukluğu nedir bu yazımızda detaylı şekilde açıklanmaktadır.

Kişi gelen duyusal bilgileri kaydettikten ve değiştirdikten sonra, uyaranın çeşitli yönlerini ayırt edebilmesidir. Etkili duyusal algı, bireyin hem duyusal girdideki hem de farklı duyumlar (koku, tat, görme ve işitme gibi) arasındaki ayrıntıları tanımasına izin verir. Bu “nedir” anlamındadır. Duyu bütünleme bozukluğu yaşayan çocuklar duyusal algı bozukluğu ile mücadele edebilir.

Bir birey, tüm duyusal sistemlerden gelen bilgileri ayırt etmede veya bu bilgiler hakkındaki ince nitelikleri yorumlamada bozukluklar yaşayabilir. Aşağıdaki örnekler, eksikliklerin her bir duyusal sistemin ayırt edilmesindeki işlevsel etkisini anlamaya yardımcı olabilir:

Dış duyular vücudun dışından gelen bilgileri (yani sesler, görüntüler, dokunma, tat ve kokular) algılar ve şunları içerir:

İşitsel Algı /Ayırt Etme Bozukluğu

Nereden (yön ve konum) ve seslerin kimden geldiğinin ayırt edilmesi de dahil olmak üzere, duyulan işitsel bilginin ayrıntılarını yorumlamada güçlük yaşamasıdır. Bir kişinin çok algılı bir ortamda katılıp katılamayacağını veya dikkatinin dağılabileceğini belirleyen bir beceri; ve dil gelişimini mümkün kılan veya engelleyen bir beceri, yani “kolay” ve “kalay” arasındaki fark, kimin konuştuğu ve sesin nereden geldiğini algılaması / ayırt etmesidir.

Görsel Algı /Ayırt Etme Bozukluğu

Görülen duyusal uyaranların özelliklerini belirlemede güçlük,
yani “p” ve “q” arasındaki farkı görme, insanların yüzlerini tanıma, bir bulmacayı tamamlama, diğer görsel uyaranların karmaşık arka planı arasında istenen bir öğeyi / nesneyi bulma becerisi

Dokunma Algı /Ayırt Etme Bozukluğu

Duyusal algı bozukluğu olan çocuklarda dokunma algısı bozukluğu; Dokunarak veya ciltte hissedilen duyusal uyaranların niteliklerini deşifre etmede güçlük, yani sert / tüylü ve pürüzsüz arasındaki farkı hissetme; cebinizde 50 kuruş ile 1 tl arasındaki farkı hissetmek; Bu aynı zamanda bir bireyin vücudun neresinde bir uyaranın sunulduğunu hissetmesini ve bulmasını sağlar.

Tat Alma Algı /Ayırt Etme Bozukluğu

Tatlandırılan uyaranların özelliklerini ayırt etme güçlüğü (örn. Ekşi, tatlı, baharatlı vb.) Bu zorlukları olan çocuklar için beslenme / yemek zamanı rutinleri genellikle etkilenir.

Koku Alma Algı /Ayırt Etme Bozukluğu

Koku alınan uyaranların özelliklerini ve kokuların nereden geldiğini yorumlamada güçlük çekmektedir. Bu zorlukları olan çocuklar için evde ve okulda tekrar yemek rutinleri etkilenebilir.

İç duyular, vücudun içindeki bilgileri algılar (yani yerçekimi ve hareket hakkında bilgi) ve şunları içerir:

Vestibüler Algı /Ayırt Etme Bozukluğu

İç kulaktan girdi ile uzayda ve yerçekimine karşı hareketi ayırt etmede güçlük çekmektedir. Vestibüler sistem, yerçekimine göre kafamızın konumu ve hareketi hakkında bilgi sağladığı için, kas tonusunu düzenlemek, postüral kontrol ve dengeyi geliştirmek için propriyoseptif sistemle eş zamanlı olarak çalışır ve bilateral ve gözlerde beceri gelişimi için bir temel sağlar.

Bu nedenle, duyusal algı bozukluğu eksiklikler, hareketin yönünü ve / veya hızını (yana veya geriye düşme ve hareketin ne kadar hızlı olduğu) tespit etmede güçlükle ve ayrıca vücudun her iki tarafını birlikte ve izole olarak verimli bir şekilde kullanma becerisiyle sonuçlanır. Bunların hepsi güvenliği engelleyebilir, takılıp düşerken kendini yakalama, çeşitli ortamlarda gezinme, sağ ile sol arasında ayrım yapma yeteneği ve hatta el tercihinin gelişmesini güçleştirmektedir.

Propriosepsiyon Algı /Ayırt Etme Bozukluğu

Duyusal algı bozukluğu olan kişilerde görülebilen propriosepsiyon algı bozukluğu; Kaslar ve eklemlerden duyusal uyaranların özelliklerini yorumlamada güçlük, bu nedenle vücudun uzayda nerede olduğuna dair çarpık bir zihinsel tasvir, eklem dengesizliği ve güç derecelendirmesine neden olmaktadır.

Bütün bunlar bir köpeği nasıl yumuşak bir şekilde seveceğimiz, bir çivi çakmak için çekici nasıl tutacağımıza, kalemi ne kadar sıkı tutup kullanacağımızı, tanıdık bir karanlık odaya nesnelere çarpmadan yürüdüğümüzü ve bilinçli olarak izlemek zorunda kalmadan merdivenleri çıktığımızı ayırt etmemizi sağlıyor.

! Duyu bütünleme bozukluğu yaşayan çocuğunuza yardımcı olmak için Ergoterapist ile görüşünüz.