Duyu bütünleme nedir, duyu bütünleme bozukluğu nedir, duyu bütünleme terapisi nasıl yapılır, duyu bütünleme terapisi nerede yapılır gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

Duyu bütünleme tanımı karmaşık bir konudur ancak anlaşılması önemlidir. Duyu bütünleme, duyularımız aracılığıyla bilgi aldığımız, bu bilgileri organize ettiğimiz, günlük faaliyetlere katılmak için kullandığımız süreçtir. Duyu bütünleme, hayatın her aşamasında her insanda meydana gelen nörolojik süreçtir. Beynimiz bilgiyi duyularımız aracılığıyla alır ve belirli durumlara ve çevresel taleplere uygun şekilde yanıt verebilmemiz için düzenler. Duyusal deneyimler dokunma, hareket, vücut pozisyonu, görme, koku, tat, ses ve yerçekimini içerir.

Çoğu insan için duyu bütünleme, sıradan çocukluk aktiviteleri sırasında gelişir. Bir kişi iyi bir duyu bütünlemeye sahip olduğunda, bilgiyi otomatik ve verimli bir şekilde işleyebilir. Ancak bazı insanlar için duyu bütünleme olması gerektiği kadar verimli gelişmez ve günlük yaşam aktivitelerini, akademik başarıyı, davranışı veya sosyal katılımı etkileyebilir.

Duyu bütünleme problemleri olan bireyler, duyusal sistemlerin herhangi birinde “aşırı duyarlı” veya “aşırı duyarsız” olabilir veya her ikisinin bir kombinasyonuna sahip olabilir.

Çeşitli duyu bütünleme problemleri olan çocuk, ergen veya yetişkinler için ergoterapistler duyu bütünleme terapisi sunar. Duyusal bilgiyi almak, işlemek veya bunlara yanıt vermekte zorluk çeken çocuklar, ergenler veya yetişkinler azalmış dikkat süresi, sınırlı sosyal etkileşim, dokunsal savunmasızlık ve / veya duyusal girdilere aşırı / az tepki gösterebilir.

Duyu Bütünleme Terapisini Kimler Uygular ?

Duyu bütünleme terapisini ergoterapistler veya sertfika almış fizyoterapist, dil konuşma terapistleri tarafında uygulanmaktadır. Ergoterapistler olarak kişi merkezli ve bütüncül uygulamalı bir yaklaşıma inanıyoruz. Ergoterapistler sağlık profesyonelleri olarak duyu bütünleme terapisi uygulamalarını uygulayan yetkili kişilerdir. İstanbul ‘da bulunan merkezimizdeki ergoterapistler her katılımcı ile birebir ve aile destekli çalışır. İlk değerlendirme sırasında, terapist aile ile birlikte katılımcı duyu bütünleme terapisi ile ele alınabilecek hedefleri belirler. Kişiselleştirilmiş tedavi planı beceri ilerledikçe değiştirilir.

Katılımcının günlük ortamlarında becerileri geliştirmek için ergoterapistler uygun ekipmanlarla ilgili önerilerde bulunabilirler. Ergoterapistler, aile veya bakıcılara duyu bütünleme ilkeleri ve katılımcının özel ihtiyaçları hakkında eğitim veriyor hayatın her anını düzenlemeyi amaçlıyor.

Ergoterapia Merkezi klinisyenleri, Ergoterapist Sefa Turan ve Ergoterapist Ömer Can Torpa hem gözlem tabanlı hem de standart değerlendirmeler konusunda yurt içi ve yurt dışı eğitimler sonucu uluslararası geçerli sonuçları ve önerileri içeren ayrıntılı bir rapor yazmaktadırlar.

Duyu Bütünleme Terapisi ve Ergoterapia

“Bütün Çocuk” Yaklaşımı: Araştırmalar, bir çocuk için çoklu gelişim alanlarını bütünleştirmenin önemini destekler. Ergoterapia’da ergoterapi bir boşlukta değil, diğer alanlardan veya erken çocuk gelişimi alanlarından girdilerle sağlam, entegre bir ortamda elde edilir.

Aile Odaklı: İlk günden bugüne kadar çocuklara yönelik terapilerimizde ebeveynlerin dahil edilmesi, desteğinin ne kadar önemli olduğunu gözlemledik. Profesyonel terapistlerle terapi seansları önemlidir, ancak çocuğunuz en çok siz dahil olduğunuzda başarılı olacaktır. Ebeveynlere terapiye nasıl devam edeceklerini, evde çeşitli egzersizleri, aktiviteleri nasıl entegre edeceklerini öğretiyoruz.

Yenilikçi, Bireyselleştirilmiş Yaklaşım: Yaratıcı terapistlerimiz, ergoterapi için “herkese uyan tek tip” bir yaklaşım olmadığını anlar. Amaçları, çocuğunuz, aileniz için işe yarayan kişiselleştirilmiş bir plan oluşturmak için Pediatrik Ergoerapideki en iyi uygulamalar hakkındaki eğitimlerini, bilgilerini kullanmaktır.

İlgi Çekici, Eğlenceli Ortam Ergoterapia’da çocuklar, trambolinler, engel parkurları, toplar, kaya tırmanışı, tıraş kremi, kum, parmak boyama gibi daha fazla masa üstünde yerde diğer aktiviteler gibi çeşitli duyusal aktivitelerden faydalanırlar.

Duyu bütünleme terapisinin faydaları nelerdir?

Duyu bütünleme terapisinin faydaları çoktur ve kapsamlıdır. Çoğu insan bilinçsiz olarak duyusal algı geliştirdiği için, duyu eksikliklerinin bir kişiyi nasıl etkilediğini anlamak zordur. Duyu bütünleme terapisi, duyusal yetersizliği olan çocukların uyaranları yorumlamasına, eylemleri planlamasına ve yanıt vermesine izin verir.

Duyu Bütünleme terapisinin fiziksel faydaları şunları içerir:

— Duyarlılığı dengeleyin – aşırı duyarlılık ve yetersiz yanıt

— Yerçekimi güvenliği

— El-göz kordinasyonu

— Geliştirilmiş motor planlama

— İyileştirilmiş uyku döngüleri

— Dil gelişimi

— Duruş

Duyu Bütünleme terapisinin psikolojik faydaları şunları içerir:

— Dikkat

— Güven

— Duygusal patlamalar ve hayal kırıklığı

— Huysuzluk

— Erteleme

— Huzursuzluk

— Sosyalleşme

Duyu bütünleme terapisi çocuğu ilgili uzman değerlendirmesini tamamladıktan tavsiye edebilir. Terapi genellikle çocuğun gelişiminin erken döneminde tavsiye edilir. Çünkü çocuklar, geliştikçe durumunu ayarlamayı ve telafi etmeyi öğrenme avantajı sağlamak için olasılıkla bebeklik döneminde ele alınmalıdır.

Duyu bütünleme sorunlarının erken giderilmesi şu durumları iyileştirir:

— Öğrenme kapasitesi

— Bilişsel işlev

— Duygusal esenlik

— Fiziksel fonksiyon

— Arkadaş edinme, sosyalleşme eğilimi

Duyu bütünleme terapisi nasıl yapılır?

Duyu bütünleme terapisi, bir çocuğun çevreye duyarlılığının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve değerlendirilmesiyle başlar. Bu değerlendirme, bir çocuğun ebeveynleri veya bakıcıları ile yapılan görüşmelerden, sağlık geçmişinden, standart testlerden ve klinik ortamda gözlemden oluşur. Amaç, bir çocuğun duyusal algısındaki eksikliklerin nerede olduğunu ve hangi müdahalelerin bir çocuğun çevresine uyum sağlamasına ve buna tepki vermesine yardımcı olacağını belirlemektir.

Ergoterapist değerlendirme sırasında şunları değerlendirecektir:

— Alan ve nesnelere göre vücut konumlandırma

— Mevcut duyusal arama davranışları

— El-göz koordinasyonu

— Modülasyon

— Motor planlama (uygulama)

— Hareket algısı

— Eylemleri planlama ve sıralama

— Dokunmaya, seslere ve dokulara tepki

— Spontane aktivite ve oyun

— Görsel algı ve göz hareketi

Terapist, duyusal girdiye organize yanıtları teşvik eden etkinlikleri belirleyecektir. Etkinlikler, çocukların süreci öğrenip sürdürebilmesi için tekrar eden ve sürekli bir şekilde uygulanır. Tepkilerini nasıl kendi kendilerine düzenleyeceklerini, duyumlarla rahat bir seviyeye nasıl ulaşacaklarını ve duyuların toplu olarak nasıl çalıştığını anlarlar.

Duyu bütünleme terapisi, genellikle çocuk için “eğlence” olarak gizlenir. Terapinin amacı, çocukların yorumlarını ve tepkilerini ince ayarlamalarına izin veren engelsiz bir ortamda keşfetmelerine izin vermektir. Örneğin, pürüzlü yüzeylerden rahatsız olan bir çocuk pirinç taneleri ile oynayabilir, böylece pirinç tanelerine alışabilir ve bu da hislerden duyduğu rahatsızlığı etkisiz hale getirir. Duyu bütünleme terapisi, çocuk öğrenilen süreci sürekli olarak kullanacak kadar sonucun değerini anladığında nihayetinde başarılıdır.

Duyu bütünleme terapisi nerede yapılır?

Duyu bütünleme terapisi, ergoterapist olduğu her yerlerde gerçekleştirilebilir; ancak uzmanlaşmış merkezler mevcuttur. Terapinin gerçekleşeceği yer çocuğun durumuna, tedavinin mevcudiyetine uygun olarak düzenlenmiş olmalıdır.

Duyu bütünleme terapisi ortamı son derece önemlidir çünkü duyu bütünleme bozukluğunun en önemli noktasında çocuğun çevresini algılaması vardır. Bu nedenle duyu bütünleme terapisi sunan merkezler sarma makinelerinden iç mekan salıncak setlerine kadar yüksek ve düşük teknolojili ekipmanlara sahip olacak. Duyu bütünleme aynı zamanda evde çalışmayı da içerebilir; terapist, evde aktivitelerin nasıl tamamlanacağı konusunda ebeveynlere ev programları verecektir.

Merkezimizin Duyu Bütünleme Terapisi Uygulamaları

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, fizyoterapi, dil konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipmanlar kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar oyun etkinlikleri bulunmaktadır.

İletişim: 0544 344 06 86
Adres: Yeşilyurt Mahallesi, Sipahioğlu Caddesi, No:12/4
 Bakırköy-İstanbul

Duyu bütünleme egzersizleri Duyu bütünleme ne demek Duyu bütünleme Testi Duyu bütünleme yeme sorunu atipik otizm, duyu bütünleme Bebeklerde duyu Bütünleme aktiviteleri Duyu bütünleme terapisini kimler yapabilir Duyu bütünleme odası