Dokunmaya karşı hassasiyet veya dokunsal savunmacılık, birisi dokunmaya karşı çok hassas olduğunda ortaya çıkan tepkiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dokunsal savunmayı deneyimleyen biri, diğerlerine kıyasla dokunmaya daha duyarlı olacaktır. Genellikle ciltleri, günlük giyim dokularına ve saç fırçalamaya karşı daha hassastır. Belirli bir dokunuşun acı verici olduğunu bildirebilirler. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ve yetişkinlerde sıklıkla dokunmaya karşı hassasiyet veya dokusal savunmacılık görülmektedir. Dokunsal savunmaya sahip çocuklar ve yetişkinler, aşağıdaki dokunmaya karşı duyarlılık semptomlarını tanımlayabilir:

  • Belirli kumaşların veya giysi dokularının hissinden rahatsız olurlar
  • Sevmedikleri çorap, özellikle dikişleri ve çorap dikişleri konum için tercih vardır
  • Ayakkabı giymekte zorluk
  • Parmak boyası, yapıştırıcı ve oyun hamuru gibi dağınık dokunmak istemem
  • Karışık dokulardan (örneğin kinetik kum) veya bazı topaklar içeren yiyeceklerden (örneğin meyve parçalı yoğurt) kaçınma dahil olmak üzere gıda dokularında hassasiyet veya karışıklık
  • Dokunmak sarılarak ve / veya öpücük (ve öpücükler uzakta ovmak olabilir) istememek
  • Diş fırçalamada zorluk
  • Saç kesimi ve saç fırçalama ile duyusal savunma yani istememe
  • Parmak veya ayak tırnaklarını keserken dokunma hassasiyeti
  • Giysi etiketlerinden hoşlanmaz veya bundan rahatsız olur

Duyu Bütünleme Değerlendirmesi veya Duyusal Değerlendirme

Dokunmaya karşı hassasiyet veya dokunsal savunmacılık yaşayan kişiler genellikle tenlerine dokunan şeylerden diğerlerinden daha fazla rahatsız olurlar. Gıda dokuları, giysi veya kumaş dokuları, kişisel bakım görevleri ve sarılma veya öpüşme ile hassasiyet sebebidir. Ayrıca kağıt, kalem veya dağınık oyun gibi belirli öğelerle bile olabilir.

Örneğin, dikişi veya dokusu cildi tahriş ettiği için dikişli çorap giymeyi reddetmek. Bugüne kadar, dokunsal duyarlılığın doğrulanmış bir nedeni yoktur, ancak otizm spektrum bozukluğu, uyaran eksikliği, down sendromu, serebral palsi gibi bireyler tarafından sıklıkla bildirilmektedir. Dokunma basıncı ve proprioseptif duyusal girdi, dokunma hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bunları belirlemek için çocuğunuzun alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi ve durumunun anlaşılması gerekmektedir.

Çocuğunuzda dokunmaya karşı hassasiyet veya dokunsal savunmacılık varsa  Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi çocuklar konusundan donanımlı ve deneyimli ekibi ile tanışmalısınız. Ekibimiz içerisinde yer alan Ergoterapistler çocuğunuza ve size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Uzmanlarımız sizlerle tanışmak için sabırsızlanıyor. Detaylı bilgi ve randevu için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Taktil duyu Taktil Duyu Nedir Duyusal hassasiyet Nedir Duyusal hassasiyet otizm Taktil duyu egzersizleri Dokunsal duyu gelişimi Duyusal aşırı duyarlılık Duyusal kaçınma Nedir Taktil duyu Taktil Duyu Nedir Duyusal hassasiyet Nedir Duyusal hassasiyet otizmPeriferik nöropati Periferik nöropati testi Strese bağlı periferik nöropati Polinöropati Nöropati belirtileri Sinir hasarı belirtileri periferik nöropati ekşi Periferik nöropati tedavisi