Çocuklarda Öfke Nöbetleri Nasıl Olur?

Çocuklarda öfke nöbetleri tüm şekil ve boyutlarda gelir. Çocuğunuz ‘kaybettiğinde’ muhteşem öfke, hayal kırıklığı ve dağınık davranış patlamaları içerebilirler.

Ağlama, çığlık atma, uzuvları, kemerli bir sırt, tekme, düşme, sallanma veya kaçma görebilirsiniz. Bazı durumlarda, çocuklar öfke nöbetinin bir parçası olarak nefeslerini tutar, kusar, bir şeyleri kırır veya agresif olurlar.

Öfke Nöbetleri Neden Olur?

Öfke nöbetleri 1-3 yaş arası çocuklarda çok yaygındır .

Çünkü çocukların sosyal ve duygusal becerileri bu yaşta yeni gelişmeye başlıyor. Çocuklar genellikle büyük duyguları ifade edecek sözcüklere sahip değildir. Büyüyen bağımsızlıklarını test ediyor olabilirler. Davranış biçimlerinin diğer insanların davranış biçimlerini etkileyebileceğini keşfediyorlar.

Öfke nöbetleri, küçük çocukların duygularını ifade etmeleri ve yönetmeleri ve çevrelerinde neler olup bittiğini anlamaya veya değiştirmeye çalışma yollarından biridir.

Daha büyük çocukların öfke nöbetleri de olabilir. Bunun nedeni, duygularını ifade etmenin veya yönetmenin daha uygun yollarını henüz öğrenmemiş olmaları olabilir.

Hem küçük çocuklar hem de büyük çocuklar için , öfke nöbetlerinin gerçekleşme olasılığını artırabilecek şeyler vardır:

— Mizaç – bu, çocukların sinir bozucu olaylar gibi şeylere ne kadar hızlı ve güçlü bir şekilde tepki verdiğini etkiler. Kolayca üzülen çocukların öfke nöbetleri olma olasılığı daha yüksektir.

— Stres, açlık, yorgunluk ve aşırı uyarım – bunlar çocukların duygu ve davranışlarını ifade etmelerini ve yönetmelerini zorlaştırabilir.

— Çocukların başa çıkamayacağı durumlar – örneğin, bir yürümeye başlayan çocuk, daha büyük bir çocuk bir oyuncak alırsa başa çıkmakta zorlanabilir.

— Güçlü duygular – endişe, korku, utanç ve öfke çocuklar için ezici olabilir.

Regülasyon davranış ve reaksiyonları anlama ve yönetme yeteneğidir. Çocuklarda yaklaşık 12 aydan itibaren gelişmeye başlarlar. Çocuğunuz büyüdükçe, tepkileri daha düzenleyebilir ve üzücü bir şey olduğunda sakinleşebilir. Sonuç olarak daha az öfke nöbeti göreceksiniz.

Öfke nöbetleri nasıl azaltılır

Öfke nöbetlerinin gerçekleşme olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır:

— Stresi azalt. Yorgun, aç ve aşırı uyarılmış çocukların öfke nöbetleri yaşama olasılığı daha yüksektir.

— Çocuğunuzun duygularına uyum sağlayın. Çocuğunuzun duygularının farkındaysanız, büyük duyguların ne zaman yolda olduğunu anlayabilirsiniz. Neler olduğu hakkında konuşabilir ve çocuğunuzun zor duyguları yönetmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun dikkatini dağıtabilirsiniz.

— Öfke nöbeti tetikleyicilerini belirleyin. Örneğin, alışveriş yaparken çocuğunuzun öfke nöbetleri olabilir. Sen mümkün olabilir bu durum için planlamak veya çevreyi değiştirmek önlemek öfke nöbetlerine. Örneğin, çocuğunuz şekerleme ve atıştırmalık aldıktan sonra alışverişe yardımcı olabilir.

— Çocuğunuzla duygular hakkında konuşun. Çocuğunuz güçlü bir duygu ile mücadele ettiğinde, çocuğunuzu hissi ve neye sebep olduğunu adlandırmaya teşvik edin. Örneğin, ‘Oyuncağınızı çalışmadığınız için çapraz olduğunuz için fırlattınız mı? Başka ne yapabilirdin?’

Çocuklarda öfke nöbetleri gerçekleştiğinde ne yapılmalı?

Bazen onlardan kaçınmak için ne yaparsanız yapın, öfke nöbetleri olur. İşte öfke nöbetleri meydana geldiğinde ele almak için bazı fikirler:

— Sakin ol (ya da rol yap!). Gerekirse kendinize biraz zaman ayırın. Öfkelenirseniz, hem sizin hem de çocuğunuz için durum zorlaşacaktır. Konuşurken, sesinizi sakin ve düz tutun ve kasıtlı ve yavaş hareket edin.

— Çocuğunuzun güçlü duygularını kabul edin. Örneğin, ‘Dondurmanız koniden düştüğünde çok üzücü, değil mi?’ Bu, davranışların kontrol dışı kalmasını önlemeye yardımcı olabilir ve çocuğunuza duyguları sıfırlama şansı verir.

— Öfke nöbetini bekleyin. Çocuğunuzun orada olduğunuzu bilmesi için yakın durun. Ama çocuğunuzla mantık yürütmeye çalışmayın veya dikkatinizi dağıtmayın. Bir öfke nöbeti başladıktan sonra çok geç.

— Eğer öfke nöbeti çocuğunuz bir şey istediği için olursa, çocuğunuza istediklerini vermeyin. Çocuğunuz bir şey yapmak istemiyorsa, kararınızı kullanın. Örneğin, çocuğunuz banyodan çıkmak istemiyorsa, fişi çekmek çocuğunuzu kaldırmaktan daha güvenli olabilir.

— Yaklaşımınızda tutarlı ve sakin olun. Bazen çocuğunuza öfke nöbetleri olduğunda ne istediklerini verirseniz ve bazen istemezseniz, sorun daha da kötüleşebilir.

Öfke Nöbetleri İçin Destek Almak İstiyorum

Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi öfke nöbetleri konusundan donanımlı ve deneyimli ekibi ile tanışmalısınız. İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, fizyoterapi, dil ve konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipman ve kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar ve oyun etkinlikleri bulunmaktadır.

İletişim: 0544 344 06 86
Adres: Yeşilyurt Mahallesi, Sipahioğlu Caddesi, No:12/4
 Bakırköy-İstanbul

Öfke nöbeti nedir, öfke patlamaları neden olur, öfke kontrolü, öfke nöbeti tedavisi, öfke hormonu nedir, öfke genetik midir? 3 yaş öfke nöbeti, çocuğum öfkesini kontrol edemiyor,