Çocuk psikoloğu, doğumdan ergenliğe kadar çocuklarda zihinsel, sosyal ve davranışsal gelişimin incelenmesi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmıştır. Alandaki ana konular genetik, dil, kişilik, cinsiyet rolleri, biliş, cinsellik ve sosyalleşme üzerinedir. Bazı çocuk psikologları, aralarında yeni yürümeye başlayan çocuklar, çocuklar ve gençler de dahil olmak üzere bir dizi hasta görürken, diğerleri tek bir yaş grubunda uzmanlaşmıştır. Bir çocuk psikoloğunun tedavi ettiği alt popülasyondan bağımsız olarak, asıl endişe zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimsel zorlukları anlamak, teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek olacaktır.

Psikoloğ Neler Yapar?

Çocuk psikoloğu, çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalan çocuklara yardımcı olabilir. Kişilik bozuklukları, kaygı ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları olan çocuklarla çalışır. Çocuk psikologları, özellikle ergenlerle çalışanlar, benlik saygısı sorunlarının ve yeme bozukluklarının üstesinden gelme konusunda hastalara yardımcı olabilir.

Birçok okul, akademik başarıyı etkileyebilecek duygusal ve davranışsal kaygıları olan öğrencilere yardımcı olabilecek psikologlarla çalışır. Bu eğitim psikologları ayrıca, üstün yetenekli çocukların ve öğrenme güçlüğü olanların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmaya odaklanan her öğrenciye ulaşılmasını sağlamaya yardımcı olmak için farklı öğrenme modellerini ve stillerini keşfederler.

Çocuk psikoloğu işinin büyük bir kısmı, ailenin hastanın karşılaştığı sorunları anlamasına yardımcı olmaktır. Ebeveynler, kardeşler ve yasal vasiler, tüm aile çocuğun neyle karşı karşıya olduğu konusunda döngüdeyse, çocuğun başa çıkmasına ve iyileşmesine daha iyi yardımcı olabilir.

Çocuk psikologu istismar, cinsel saldırı, boşanma, bir ebeveynin ölümü veya evsizlik dahil olmak üzere travma geçirmiş çocuklara da yardımcı olabilir. Çoğu zaman, bu durumlar tüm aileyi içerir. Çocuklar ve aileleri bir çocuk psikoloğundan yardım alarak iyileşme sürecine başlayabilirler. Çocuk psikologları, bu çocukların ve ailelerin sağlıklı yetişkinler olmaları için ihtiyaç duydukları acil ve uzun vadeli bakımı almalarını sağlamak için bakımı sosyal hizmet uzmanlarıyla koordine eder.

Çocuk Psikoloğu İstanbul

İstanbul da bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi çocuklar konusundan donanımlı ve deneyimli ekibi ile tanışmalısınız. Ekibimiz içerisinde yer alan psikologlar çocuğunuza ve size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Uzmanlarımız sizlerle tanışmak için sabırsızlanıyor. Detaylı bilgi ve randevu için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Psikoloğu Bakırköy

Tüm çocukların duygusal iniş çıkışları vardır: Karamsarlık dönemleri, arkadaşlarla sorun , akademik performansta düşüşler. Ancak koronavirüs pandemisi sırasında, karantina izolasyonu duyguları, sürekli değişen uzaktan ve yüz yüze öğrenmeden bahsetmiyorum bile, çocuğunuzun zorlu duygularla daha da fazla mücadele etmesine neden olabilir.

Çocuğunuzun daha ciddi bir şeyle mücadele ettiğini nasıl anlarsınız? Ve ne zaman profesyonel yardım almalısınız? gibi sorularınızın cevabı için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Pedagog nedir Pedagog kaç yaş grubuna bakar Çoçuk Psikiyatrisi ne Yapar Çoçuk psikoloğu Nasıl Olunur Çoçuk psikoloğu Nedir Çoçuk psikiyatri nasıl tedavi eder En iyi Pedagog tavsiyesi