Çocuğum okula hazır mı? Çocuğunuz okula başlamaya hazır mı, test edelim! Çocuğum 1. sınıfa hazır mı? Çocuğunuzu gelecek yıl ilkokula yazdırmayı düşünüyor musunuz? Okula başlamak küçük çocuklar için büyük bir adımdır. ‘Okula hazırlık’ terimini duymuş olabilirsiniz – ama bu gerçekten ne anlama geliyor? Okula hazır olma durumu ve çocuğunuzun büyük okula hazırlanmasına nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında her şeyi öğrenin!

‘Okula hazırlık’ nedir?

‘Okula hazırlık’, çocukların okula katılmalarını ve başarılı olmalarını sağlayan bilgi, beceri ve davranışların bir ölçüsüdür. Ebeveynler bazen okula hazır olmanın okula başlamadan önce okuma, yazma ve temel matematik işlemlerini yapabilme anlamına geldiğini düşünürler. Ama durum böyle değil! Okula hazırlık, tüm çocuğun gelişimi ile ilgilidir – sosyal ve duygusal becerileri, fiziksel becerileri, iletişim becerileri ve bilişsel becerileri. Çocuklar, diğer çocuklarla iyi geçinmek, talimatları takip etmek ve ihtiyaçlarını iletmek gibi şeyleri yönetme becerilerini geliştirmedilerse okulda başarılı olamazlar.

Araştırmalar, gelişimsel olarak öğrenmeye hazır olduklarında okula başlayan çocukların okulda daha başarılı olma eğiliminde olduğunu ve bu çocukların daha sonraki yaşamlarında daha başarılı olmalarını sağladığını gösteriyor.

Çocuğum okula hazır mı nasıl anlarım ?

Sosyal Yetenek: Diğer çocuklarla iyi geçinebilme, temel tavırlar sergileyebilme, kendini gösterebilme ve diğer çocuklarla olduğu kadar bağımsız olarak da oynayabilme. Çocuğum okula hazır mı diyorsanız sosyal yeteneğini değerlendirin.

Duygusal olgunluk: Duygularını yönetebilme, büyük gruplarda minimum yetişkin temasıyla başa çıkabilme, görevlere odaklanabilme, öğretmenlerin talimatlarını ve talimatlarını takip edebilme, yeni okul ortamının stresiyle başa çıkabilme ve kuralları anlayabilme.

Dil becerileri: Yetişkinler ve diğer çocuklarla konuşabilmek ve onları dinleyebilmek, net bir şekilde konuşabilmek, ihtiyaçları iletebilmek, hikayeleri anlayabilmek ve bazı harfleri ve sesleri tanımaya başlamak.

Bilişsel yetenekler: Temel sayı duyusu, temel düşünme becerileri, bekleyip sıra alabilme. Çocuğum okula hazır mı diyorsanız bilişsel yeteneğini değerlendirin.

Fiziksel sağlık ve koordinasyon: Temel sağlık, ince motor becerileri (kalem tutabilme ve bir kitabın sayfalarını çevirebilme gibi) ve fiziksel koordinasyon (koşabilme, zıplayabilme, tırmanabilme ve top oynayabilme).

Bağımsızlık: Tuvalete gitme, giyinme, öğle yemeğini açma ve eşyalarını yönetme gibi yetişkin gözetimi olmadan ihtiyaçlarını yönetmeye yönelik temel beceriler. Çocuğunuzun büyük okula başlamaya hazır olup olmadığından emin değilseniz, çocuğunuzun okul öncesi/anaokulu öğretmeni veya erken çocukluk eğitimcisi ile konuşun – çocuğunuzun gelişimini ve okula hazır olup olmadığını değerlendirmede size yardımcı olabilirler.

Yardım etmek için ne yapabilirim?

Okul öncesi çocuklar için programların popülaritesinde bir artış olsa da bunlar illa genellikle gerekli değildir ve küçük çocuklar en iyi oyun yoluyla öğrenirler! İşte küçük çocuğunuzun okula başlamaya hazırlanmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı kolay şeyler. Ancak çocuğum okula hazır mı diyorsanız ve uzmana başvurduğunda destek alması gerekiyorsa o zaman gereklidir.

Aynı okula başlayan diğer çocuklarla oyun buluşmaları ayarlamaya çalışın. Bu, küçüğünüze sosyal becerilerini geliştirme şansı verir ve okula başladığında konuşacak bir arkadaşlarının olacağı konusunda ona güven verir.

Çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olması için kurşun kalemler, boya kalemleri ve metinler gibi bir dizi farklı malzemeyle çizim yapmasına izin verin ve çabalarını övmeyi unutmayın!

Küçük çocuğunuzu kendi kendine giyinip soyunmaya ve tuvaleti bağımsız olarak kullanmaya teşvik edin.

Küçük çocuğunuzu sizinle sohbet etmeye teşvik edin – ona sorular sorun, cevaplarını dinleyin ve yeni arkadaşlar ve öğretmenlerle kendilerini ifade edebilmeleri için ne düşündükleri ve hissettikleri hakkında konuşmaya teşvik edin.

Çocuğunuzla mümkün olduğunca sık okuyun. Küçük çocuğunuzun zaten okuma becerileri varsa, bu harika! Ama değilse, endişelenmeyin – okulda nasıl okunacakları öğretilecek. Sadece sizinle kitapların tadını çıkarmak, erken okuryazarlık becerilerini geliştirir ve okuma sevgisini teşvik etmeye yardımcı olur. Küçük çocuğunuzla okurken, onunla hikaye hakkında konuşun, yeni kelimelere dikkat edin ve sorular sorun. Bu onların anlama, kelime bilgisi ve dil becerilerine yardımcı olacaktır.

Evin çevresine yardım ederek çocuğunuzun sayılarla ilgili temel bir farkındalık geliştirmesine yardımcı olun – masayı kurup tabakları sayabilir, çamaşır ipinden çorapları eşleştirebilir veya biraz pişirme için malzemeleri ölçebilir.

Küçük çocuğunuzla oyunlar oynayın – basit tahta oyunları (yılanlar ve merdivenler gibi) ve kart oyunları (snap ve balık gibi) sıra almak, paylaşmak, beklemek ve kazanmamakla başa çıkmayı öğrenmek için harikadır!

Çocuğum okula hazır değil destek almak istiyorum

Unutmayın, her çocuk kendi hızında gelişir ve kendi güçlü yönleri, ilgi alanları, mizaçları ve öğrenme yaklaşımları vardır. Bu nedenle, çocuğunuz yukarıda açıklanan tüm ‘okula hazırlık’ becerileri ve davranışlarını göstermiyorsa endişelenmeyin. Küçük çocuğunuzun gelişimi ile ilgili herhangi bir endişe duyuyorsanız, öğretmeni/erken çocukluk eğitimcisi veya aile doktorunuzla konuşun onlar size değerlendirme ve tavsiyede bulunabileceklerdir.

Destek veya bilgi almak için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.