Çocuğum öfkesini kontrol edemiyor, çocuğum çok öfkeli veya çocuğum sürekli öfkeli gibi durumun içerisindeyseniz bu yazımız sizlere yol gösterici niteliktedir. Öfke, normal ve faydalı bir duygudur. Çocuklara işlerin ne zaman adil veya doğru olmadığını söyleyebilir. Ancak, bir çocuğun öfkeli davranışı kontrolden çıkarsa veya saldırgan olursa, öfke bir sorun haline gelebilir.

Çocuklar Neden Öfkelerini Kontrol Edemiyor

Çocuğunuzun diğer çocuklardan daha kızgın görünmesinin birçok nedeni olabilir bunlar;

Diğer aile üyelerini tartışırken veya birbirleriyle kızgın görmek
Arkadaşlık sorunları
Zorbalığa uğramak
Okul ödevleri veya sınavlarla mücadele etmek bir şey hakkında çok stresli, endişeli veya korkulu hissetmek
Ergenlik döneminde hormon değişiklikleriyle başa çıkmak

Siz veya çocuğunuz için neden kızgın hissettiği açık olmayabilir. Eğer durum buysa, öfkelerine neyin sebep olabileceğini bulmalarına yardımcı olmak önemlidir.

Öfkeyle birlikte mücadele edin: Öfke belirtilerini erken fark edebilmek, çocuğunuzun bununla nasıl başa çıkılacağı konusunda daha olumlu kararlar vermesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun sinirlenmeye başladığında ne hissettiği hakkında konuşun. Örneğin, şunları fark edebilirler: kalpleri daha hızlı atıyor, kasları gergin, dişlerini sıkarlar, ellerini yumruk yaparlar

Çocuğunuz için öfke ipuçları: Öfkeyi neyin tetiklediğini bulmaya çalışmak için birlikte çalışın. Öfkeyi yönetmek için faydalı stratejiler hakkında konuşun. Çocuğunuzu şunlara teşvik edebilirsiniz: 10’a kadar say durumdan, uzaklaş yavaş ve derin nefes al, gerginliği azaltmak için yumruklarını sıkın ve açın, güvendiğim biriyle konuşmak, sakinleşmek için özel bir yere git gibi stratejiler kullanılabilir. Çocuğunuzda öfkenin erken belirtilerini görüyorsanız, bunu söyleyin. Bu onlara stratejilerini deneme şansı verir.

Düzenli aktif oyun ve egzersizi teşvik edin: Aktif kalmak, öfke duygularını azaltmanın veya durdurmanın bir yolu olabilir. Aynı zamanda stres, kaygı veya depresyon duygularını iyileştirmenin bir yolu olabilir. Daha büyük çocuklar veya gençler için bu, aşağıdakiler gibi basit aktiviteler olabilir: kısa bir yürüyüş, koşma veya bisiklet sürmek gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Çocuğum Öfkesini Kontrol Edemiyor Destek Almak İstiyorum

Çocuğunuzun öfkesinin kendisine veya etrafındakilere zarar verdiğinden endişeleniyorsanız, Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi çocuklar konusundan donanımlı ve deneyimli ekibi ile tanışmalısınız. Uzmanlarımız sizlerle tanışmak için sabırsızlanıyor. Detaylı bilgi ve randevu için 0544 344 06 86 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Ergenlerde öfke nöbeti Sürekli öfkeli olmak Birikmiş öfke İlişkide öfke kontrolü Öfke kontrol bozukluğu Testi Öfke kontrolü olmayan erkek 5 6 yaş öfke nöbetleri 9 yaş öfke nöbetleri 10 yaş öfke nöbetleri 4 yaş öfke patlaması 3 yaş öfke nöbeti