Çocuğum duvarları çiziyor yapma diyorum ama gene yapıyor. Çocuklar için duvarlara ve mobilyalara çizim yapmak eğlence dolu ve ilgi çekici bir aktivitedir. Bununla birlikte, bir yetişkin olarak bunu neden sevdiklerini çözemeyebilirsiniz. Çocukların neden duvarlara ve mobilyalara çizmeyi sevdiğini öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki nedenlere göz atın.

Onlara çizim kağıdı verseniz de vermeseniz de çocuklar her zaman duvarları ve mobilyaları tercih ederler. Bu belki de duvarların ve mobilyaların sahip olduğu geniş, boş yüzey alanından kaynaklanmaktadır. Küçükler keşfetmek ister ve duvarlar ve mobilyalar keşfe başlamak için mükemmel bir yer gibi görünür. Aslında, duvarlarda ve mobilyalarda kalem ve boya kalemlerinin seslerine bayılırlar. Bu nedenle, yeni yürümeye başlayan çocuklarınızı kalem ve boya kalemleri ile duvara ve mobilyalara yazı yazarken bulduğunuzda şaşırmayın.

Çocuklar yaratıcılıklarını ve hareketlerini sergilemek isterler

Çocuğum duvarları çiziyor çünkü çocuklar büyüdükçe sanata ve yaratıcılığa büyük bir ilgi duyarlar. Ayrıca merakları, kendilerini ifade etmeye ve başkalarıyla farklı şekillerde iletişim kurmaya çabalamasına neden olur. Ek olarak, ince motor kontrolleri geliştikçe, parmaklarını ve ellerini koordineli bir şekilde hareket ettirme yeteneklerini göstermek isterler. Bunun bir sonucu olarak, yaratıcılıklarını ve ince motor kontrollerini sergilemek için duvarları ve mobilyaları ideal bir yer olarak görüyorlar. Bu nedenle, duvarlara ve mobilyalara her türlü şeyi çizdiklerini görmek garip değil.

Çocuğum duvarları çiziyor çünkü dikkat çekmek istiyor olabilir

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da çevrelerindeki insanların tepkilerine duyarlıdır. Eğer çocuğunuz duvar veya mobilyadaki çizimlere veya yazılara genellikle dramatik tepki verdiğinizi fark ederse, sizden daha fazla ilgi ve tepki almak için bunu düzenli olarak yapabilir. Bu nedenle, tepkileriniz, küçüklerinizin duvarlara ve mobilyalara çizmeyi sevmesinin en önemli nedenlerinden biri bile olabilir. Çocuğum duvarları çiziyor acaba çocuğunuzla az ilgileniyor olabilir misiniz?

Duvarları Çizen Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Duvarlara ve mobilyalara çizim yapmak çocuklar için eğlenceli olabilirken, yetişkinler için çok sinir bozucu olabilir. Duvarlarda ve mobilyalarda çizimlerin temizlenmesi zaman alıcı ve stresli olabilir. Temizliği yapmak için bir profesyonel tutmayı seçseniz bile, bir miktar para harcamanız gerekecektir.

Çocuklarınız için sanat malzemeleri edinme

Çocukların yaratıcılıklarını keşfetmek için kullanabilecekleri çizim kağıtları, kartonlar ve diğer yüzeyler satın alın. Bu malzemelere sahip olmak çocuklarınızın duvar ve mobilya üzerine çizim yapmayacağını garanti etmese de eğilimi azaltır. Birkaç gün veya haftadan sonra çocuğunuzun duvarlar ve mobilyalar yerine bu sanat malzemelerini çizmeye alışacağından emin olabilirsiniz.

Yıkanabilir boya ve keçeli kalemler satın alın

Çocuklarınızın duvarda veya mobilyalarda silinmez izler bırakmamasını sağlamak için yıkanabilir kalem ve boyalar alın. Bu yıkanabilir eşyaları ulaşabilecekleri bir yerde saklayın.

Onlar için bir sanat stüdyosu oluşturun

Çocuklarınız denemeyi seviyorsa, onlar için bir sanat stüdyosu oluşturarak deneyimlerini optimize edin. Stüdyo, onlara evinizin estetiğini etkilemeden duvara ve diğer zamanlarda çizim yapma imkanı veriyor. Yukarıda belirtilen noktalarla, artık çocukların neden duvarlara ve mobilyalara çizim yapmayı sevdiklerini anlamalı ve aynı zamanda bununla etkili bir şekilde nasıl başa çıkacaklarını bilmelisiniz.