Muhtemelen diğer yazılarımdan herhangi birini gördüyseniz, bilateral koordinasyon hakkında konuştuğumu duymuşsunuzdur. Bu yazımızda bununla ne demek istediğimi ve neden bu kadar önemli olduğunu ve evde yapmayı deneyebileceğiniz bazı önerileri deneyeceğim.

Bilateral Koordinasyon Nedir?

Çok basit bir şekilde bilateral koordinasyon, vücudun her iki tarafını aynı anda kullanma yeteneğidir. Kulağa kolay geliyor ama bazı çocuklar için bu aşırı bir zor ve bu beceriyi geliştirmeye çalışmak önemlidir.

Bilateral Koordinasyon Neden Önemlidir?

Bilateral koordinasyon çünkü pek çok hareket, beceri ve eylem, yürüme, kesme, top yakalama, oynama ve kendi kendine besleme, el yazısı dahil olmak üzere beceriler dahil olmak üzere günlük görevleri başarıyla yerine getirebilmek için vücudumuzun her iki tarafının birlikte çalışmasını gerektirir. En önemlisi de günlük yaşamda kendi kendine giyinme, kişisel hijyen ve çok daha fazlası için gereklidir.

Bilateral koordinasyon becerilerini geliştirmede geciken bir çocuk, iki elini birlikte kullanmak yerine tek elini kullanmayı tercih edebilir ve bazı kaba ve ince motor aktivitelerinde garip veya beceriksiz görünebilir.

Çalışmalar ayrıca iki taraflı motor beceriler ile akademik performans arasında bir bağlantı olduğunu da bulmuştur. Bazı araştırmacılar, koordinasyon egzersizlerinin beynin düşünmek ve dikkat etmek için gerekli olan kısımlarını uyarabileceğini öne sürüyor.

Bilateral Koordinasyon İçeren Bazı Kaba Motor Aktiviteler;

 • Zıplama ve atlama
 • Bisiklet sürmek
 • Bir topu yakalamak
 • Yüzme
 • Bir davul çalmak
 • İtme / çekme faaliyetleri
 • Spor Dalları

Bilateral Koordinasyon İçeren Bazı İnce Motor Aktiviteler;

 • Ayakkabı bağcığı bağlama
 • İplik boncuklar
 • Bıçak ve çatal kullanmak
 • Makasla kesim
 • Düğmeler yapmak
 • Bağlama etkinlikleri
 • Çizgi çizmek için cetvel kullanma

Daha detaylı olarak bilateral koordinasyon 3 bölüme ayrılmaktadır.

1. Simetrik Hareketler 2. Karşılıklı Hareketler 3. Asimetrik Hareketler

1. Simetrik hareketler, her iki el ve / veya ayağın aynı hareketi yaptığı zamandır. Örnekler arasında alkışlamak, oyuncakları ayırmak ve zıplamak sayılabilir. Vücudun her iki tarafı aynı hareketi gerçekleştirmek için birlikte çalışıyor.

2. Karşılıklı hareketler, vücudun ritmik bir hareket kullanarak vücudun her iki tarafını ayırt etmesini içerir. Bu, emeklemeyi, yürümeyi, bisiklete binmeyi ve yüzmeyi içerir.

3. Baskın / Baskın Olmayan El Kullanımı (Asimetrik hareketler) karşılıklı hareketlere çok benzer, yani vücudun her iki tarafı birlikte çalışır, ancak her iki taraf bir taraf önde, diğer taraf destekleyici / yardım ederek ayrı görevler gerçekleştirir. Bu, her iki elinizi kullanarak aktivite yaparken daha çok görülebilir. Örneğin, kağıt kesmek, dikiş dikmek, müzik aleti çalmak ve ayakkabı bağlamak, her iki elin birlikte çalışmasının önemini gösteren harika örneklerdir. Bilateral koordinasyon hayati öneme sahiptir.

Geliştirmeye Nasıl Başlarım?

Bilateral koordinasyon aktiviteler yaparken, her zaman daha kolay oldukları için simetrik hareketlerle başlayın ve çocuğunuzun daha karmaşık aktiviteler gerçekleştirmeden önce simetrik becerilerde ustalaşması gerekecektir. Çocuklar bu becerileri farklı yaşlarda ve aşamalarda geliştirecekler ancak her zaman terapi fikirlerini eğlenceli aktivitelere dahil etmeyi denemeyi unutmayın!

Duyu Bütünleme ve Bilateral Koordinasyon

Vestibüler sistem (iç kulakta yer alır ve beynin hareket bilgilerini işlemesine yardımcı olur) çocuğun fiziksel gelişiminde hayati bir rol oynar. Vestibüler sistemlerinden hareket bilgilerini işlemekte zorlanan çocuklar, motor koordinasyon becerilerinde güçlük çekmektedir.

Duyu bütünleme bozukluğu yaşayan çocuğun bilateral koordinasyon sorunlara yaşacaktır.

Bilateral koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olacak bazı aktiviteler:

— Boyayla dolu sıkılmış bir şişeyi tutmak, güzel bir resim çizmek için orta çizgide iki elinizi de kullanmak

— İki elle bir topu yakalamak – daha büyük toplarla başlayın ve beceriler geliştikçe küçültmek.

— Baloncukları patlatmak ve onları patlatmak için iki eli kullanmak, onları birlikte alkışlayarak başlayın.

— Pamuklu yün toplarını ayırmak, resim yapmak için kağıda yapıştırmak

— Kağıt şeritlerini yırtmak, kolaj yapmak için kağıda yapıştırmak

— Kil, macun, oyun hamuru veya modelleme köpüğü veya esnek oyuncakları sıkma, itme ve çekme oyunları oynamak

— İnşaat oyuncakları ile iki el ile oynamak

— Merdanelerle hamur, macun veya kil oynamak

— Vurmalı oyuncaklar: semboller, davullar (iki el birlikte) vb.

— İp atlama oyunları oynamak

— Top oyunları oynamak

Aktiviteler ile eğlenmeyi unutmayın ve çocuğunuzun bilateral koordinasyonunu geliştirmeden önce duyu bütünleme bozukluğu gibi bir problemi var ise bunların tedavisine başlayınız.