Ebeveynler bebeklerle konuşmakla, gelişimlerini, beyninin organizasyonu ve gelecekteki başarıları için çok önemli bir şekilde kolaylaştırmaktadır. Bebekler konuşmak veya gevezelik etmeye başlamadan çok önce, ebeveynlerinin kendilerine söylediklerini dinlerler.

Bebeğinizle Konuşun! Gelişimleri Buna Bağlı!

Araştırmalar, bebeklere resimlere bakarken ya da oyuncaklara aktif olarak müdahale ederken konuşmanın çok önemli gelişimsel sonuçları olduğunu göstermektedir. Çünkü bebeklerin güvenli bağlanmalarını, iletişim stratejilerini geliştirmelerini, kelime ve dil bilgisi öğrenmelerini sağlar.

Bebeklerle konuşmak onların , heceleri söylemeye veya ilk kelimelerini üretmeye başlamadan çok önce duydukları dilin yapısını fark etmeye başlarlar. Araştırmalar bebeklerin annelerinin sesi ile doğumdaki diğer insanların sesleri arasında ayrım yaptığını göstermektedir.

Mesela 4-6 aylıkken bebekler yüz yüze tutup onlarla konuşurken yetişkinlerin ağızlarına bakarlar; 8-10 aylıkken bebekler ana dilleri ile daha önce hiç duymadıkları bir dil arasında ayrım yapabilirler. Dahası, bu yaşta bebekler ana dillerinde gerçek sözcüklerden oluşan bir listeye, aynı anadildeki gerçek seslerden oluşan bir sözcük olmayan listeye farklı tepki verirler.

Dil Öğrenmek İçin Bebeklerle Konuşmak

Yetişkinler etraftayken bebekler daha fazla geveze olma eğilimindedir. Heceleri veya kelimeleri söylemeden aylar önce, yetişkinlerle “konuşmaları” birkaç tur boyunca devam ettirebilirler. Bu konuşmalarda her iki taraf da sırasını alıyor. Bebek genellikle yetişkinin ürettiği sesleri taklit eder ve yetişkin genellikle bebeğin yaptığı sesleri taklit eder.

Bebeğinizle konuşurken dil bilgisel olarak doğru dili kullanmaya çalışın. Cümleleri kullanmak ve sadece nesneleri etiketlememek önemlidir. Bebekler duydukları cümleleri bölümlere ayırma becerisine sahiptir ve bu yetenek gelecekteki dillerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bebekler, heceleri söylemeye veya ilk kelimelerini üretmeye başlamadan çok önce duydukları dilin yapısını fark etmeye başlarlar.

Bebekler, heceleri söylemeye veya ilk kelimelerini üretmeye başlamadan çok önce duydukları dilin yapısını fark etmeye başlarlar. Araştırmalar bebeklerin annelerinin sesi ile doğumdaki diğer insanların sesleri arasında ayrım yaptığını göstermektedir; 4-6 aylıkken bebekler yüz yüze tutup onlarla konuşurken yetişkinlerin ağızlarına bakarlar; 8-10 aylıkken bebekler anadilleri ile daha önce hiç duymadıkları bir dil arasında ayrım yapabilirler. 

Dahası, bu yaşta, bebekler ana dillerinde gerçek sözcüklerden oluşan bir listeye, aynı anadildeki gerçek seslerden oluşan bir sözcük olmayan listeye farklı tepki verirler.

Merkezimiz

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, dil ve konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipman ve kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar ve oyun etkinlikleri bulunmaktadır.