Bebeklerde otizm görülür mü? Bir çocuğun hayatının ilk yılı normalde kesintisiz günlük veya haftalık “ilkler” kutlaması ile geçmektedir. Bunlar mesela ilk gülümseme, ilk emekleme, ilk adımlar, ilk kelimeler… ilk tam gece uykusu (şansınız varsa).

Peki ya bebeğiniz bu dönüm noktalarına ulaşmıyor gibi görünüyorsa otizm belirtisi midir? Her çocuk farklıdır ve bu kilometre taşlarını farklı zamanlarda karşılıyor olabilir, peki ebeveynler ne zaman başka bir şey olup olmadığını merak etmeye başlamalıdır?

Bebeklerde Otizmin Belirtilerinin Davranışsal İşaretleri

Uluslararası Gelişimsel Nörobilim Dergisi’nde yayınlanan ve 200’den fazla katılımcıyla 2005 yılında yayınlanan ve bir çocuğun otizm geliştirip geliştirmeyeceğini kayda değer bir doğrulukla tahmin edebilen, 12 aylık bebeklerde belirli davranışsal belirtileri saptayan ilk Kanada çalışması oldu.

Otizm, günümüzün en yaygın bozukluklarından biridir bu bebeklerde otizm sorusunu akla getirmektedir. Uzmanlar bu soruyu gidermek için erken tanıya yardımcı olmak için bir çok işaretleyici bulunsa da, normalde yalnızca % 80 etkilidir ve şimdiye kadar çoğunlukla yüksek riskli bebeklerde kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, bu standartlaştırılmış araçlar, özellikle erken teşhis ve müdahalenin iletişim sorunlarından kaynaklanan birçok hayal kırıklığına yardımcı olabileceği uzun bir süre olan 18 aylık ve daha büyük çocuklar için yapılmıştır.

Yapılan araştırma nedeniyle, profesyonellerin 6 aylık bebeklerde erken değerlendirme yapmalarına yardımcı olmak için bir ölçek geliştirildi (ancak 12 aylıkken çok daha doğru kabul edilirler). Bebekler için Otizm Gözlem Ölçeği, ebeveynlerin ve profesyonellerin erken tanı almalarına yardımcı olan harika bir yeni araç oldu. Bebeklerde otizm olup olmadığını çocuk ve ergen psikiyatrisi tarafından değerlendirilmesi uygundur.

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Bebeklerde otizm belirtileri için bazı kırmızı bayraklar aşağıda yer almaktadır. Bunların çoğu 6 aydan 1 yıla kadar ortaya çıkan belirteçlerdir. Ondan önce bunların çoğu hiç görünmeyebilir. Ayrıca, bu özelliklerden herhangi birinin kendi başına bir teşhis olmadığını bilmek de önemlidir.

Çocuğunuz 6 aylık süre içinde bu özelliklerin bir kısmını gösteriyorsa, değerlendirme için bir profesyonele görünmek her zaman iyidir. Erken teşhis ve tedavi, daha sonra becerilerin geliştirilmesinde gerçekten bir fark yaratabilir. Yine bu liste bir tanı olarak değerlendirilmemeli, yalnızca alanında uzman bir profesyonel ile konuşma başlatmak için bir araç olarak kullanılmalıdır ve doktorunuz daha sonra uygun bir değerlendirme sürecini başlatabilir.

  • Sosyal gülüş; Tipik olarak, ilk aydan başlayarak, ancak kesinlikle 3 aylıkken gülümserseniz, bebek refleks olarak gülümser. Test olarak bebeğinize nötr bir yüzle bakmayı deneyebilir ve ardından birkaç saniye tuttuğunuz geniş bir gülümsemeye dalabilirsiniz. Üç veya dört kez deneyebilirsiniz. Tipik olarak gelişen bir bebek, her seferinde olmasa da sayı çoğunluğu ile gülümsemelidir. Bebeklerde otizm belirtisinin sık olarak görülen belirtisidir.
  • Göz teması eksikliği; Çoğu bebek insan yüzüne, özellikle de ebeveynlerine ve ailesine doğuştan gelen bir ilgi ile doğar. İsimlerine yanıt vermeme Bebeklerin çoğu, siz bunu en geç 9 aya kadar söylediğinizde isimlerine cevap verecektir. Bebeklerde otizm belirtisinin sık olarak görülen belirtisidir.
  • Hiçbir sosyal beklenti veya Ceee-eee; Nörolojik olarak tipik çocuklar, toplanılma beklentisiyle kollarını kaldırmayacak veya Ceee-eee gibi oyunlar beklentisiyle gülmeye (veya ağlamaya) başlayacaktır. Çocuğunuz bu geleneksel oyun türlerini 6-9 aya kadar anlamıyor gibi görünüyorsa, araştırmaya değer.
  • Zayıf görsel izleme; Parlak renkli bir oyuncak alın ve bebeğinizin önünde yavaşça ileri geri izleyin. Çocuğunuz parlak renkli bir oyuncağı gözleri ile kolayca takip ediyor mu? Yoksa ilgilerini mi kaybediyorlar yoksa çabucak kopuyorlar mı?
  • Sosyal gevezelik eksikliği; Tipik olarak bebekler ilk kelimelerine giderken yolda gevezelik yapmayı severler. Otizmi olan bebeklerde sözel sesler olmayabilir, yavaş sözlü ifade edilebilirler veya bir noktadan sonra aniden konuşmayı bırakabilirler.
  • Alışılmadık nesnelere sabitleme; Daha sonra bebeklerde otizm teşhisi konan daha büyük bebekler, vantilatörler, oyuncak parçaları (ancak oyuncak değil), zemin veya tavan modelleri gibi alışılmadık nesnelere fiksasyonlar geliştirir.

Bebeklerde Otizm Tedavisi

Otizm tedavisi söz konusu olduğunda, baş döndürücü çeşitli terapiler ve yaklaşımlar vardır. Bazı otizm terapileri, sorunlu davranışları azaltmaya ve iletişim ve sosyal beceriler oluşturmaya odaklanırken, diğerleri duyusal bütünleme sorunları, motor beceriler, duygusal sorunlar ve gıda duyarlılıkları ile ilgilenir.

Bu kadar çok seçenek varken, araştırmanızı yapmak, otizm tedavisi uzmanlarıyla konuşmak ve sorular sormak son derece önemlidir. Ancak tek bir terapi türü seçmeniz gerekmediğini unutmayın. Otizm tedavisinin amacı, çocuğunuzun benzersiz semptom ve ihtiyaçlarını tedavi etmek olmalıdır. Bu genellikle birkaç farklı terapi türünü içeren bir kombine tedavi yaklaşımı gerektirir.

Yaygın otizm tedavileri arasında ergoterapi, dil ve konuşma terapisi, oyun temelli terapi ve beslenme terapisi bulunur. Ancak, rutinin önemli olduğunu ve programın sürdürülebilir bir şekilde tasarlanması gerektiğini unutmayın. Hangi beceri ve davranışların en önemli olduğunu düşünmeli ve önce bunları tedavi etmelisiniz. Her şeyi aynı anda halletmek mümkün olmayabilir.

Otizmli çocuklar için erken teşhis ve müdahale çok önemlidir. Teşhis ne kadar erken yapılırsa, Ergoterapi , Duyu Bütünleme Terapisi ve D.I. R. Floortime, Oyun Terapisi gibi daha erken müdahale yöntemleri uygulanabilir. Şüpheleniyorsanız, beklemeyin! Bebeğinizin bu kritik gelişim döneminde mümkün olan en kısa sürede değerlendirilmesini sağlayın.