Bebeklerde göz teması kurulduğunda duygusal bir bağlantı kurulur. Bu makalede göz bakışları ve göz teması hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bebeğinizi göz temasına teşvik etmek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Bebek ve çocuklarda göz temasından kaçınma hastalık veya sendrom belirtisi olabilir.

Bebeklerde Göz Temasının Önemi

Bebeklerde göz temasının gelişimsel önemi hem duygusal hem de sosyallik için önemlidir. Erken bağlanma ve bağlanmada özel bir öneme sahiptir ve dünya ve duygular hakkında bilgi edinme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.  Besleyicisi ve koruyucusu olan annesi ile arasında sesler, gülümsemeler bebeğin mutlu ya da sevilmenin ne anlama geldiği anladığını göstermektedir. Bu gelişimsel kilometre taşı, çocukların sakin kalma ve kendilerini düzenlenebilir olma kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak açısından önemlidir. Diğer insanlarla iletişim kurmayı ve farklı iletişim türlerini başlatmayı ve bunlara yanıt vermek çok önemlidir. 

Bebeklerde göz teması bakıcının gözlerini takip edebildiğinde, önemli bilgileri ebeveynlerle paylaşabilir. Örneğin: Babalarını gördüklerinde annelerinin gözlerine bakarak anlatmak istemesidir. Bu bakışlar bakıcı, bebek ve nesnelerle karşılıklı oynamanın tadını çıkarmak için gereken temel bir beceridir. Dil ile kelime bilgisinin gelişmesinde merkezi bir beceridir. En basit ifadeyle, hem bakıcı hem de bebek aynı nesneye bakarken, ebeveyn ismi veya nesneyi tanımladığında, görme ile kelime arasındaki bağlantı kurulur.

Bebeklerde Göz Temasının Gelişimi

— Doğumdan sonraki 7 saat içinde bebekler annelerinin yüzlerine büyük bir ilgi gösterir ve bakıcılar tarafından yapılan yüz ifadelerini taklit ettikleri gözlemlenmektedir.

— 6-10 hafta arasında , bebek doğrudan bakıcısına bakarak ve bakışlarını gözleri genişleyerek tutarak gözlerini daha kasıtlı olarak yönlendirmeye başlamkatadır.

— Bebek yaklaşık 3 ayda , her hangi bir mesafede hareket eden bakıcısını hareketlerini takip edebilir.

9-11 ay , bebekler yetişkinin gerçek bakışlarını takip etme yeteneğini geliştirir. Gözlerin bakmak ve gördüklerini anlamaya çalışmaktadır.

Bebeğin göz bakışlarındaki bu gelişmeler, oluşan özel ilişkiden daha fazlası ve en önemlisi beyine sinyal vermesidir. Bebeğin nörolojik büyümesi ve iletişim yeteneğinin de geliştiğini gösterir. Göz teması kurarak bebek yüzünün bildiğini, beyninin tanıdık bir yüze kayıt yaptığını ve yüz ifadelerinin bir insanın nasıl hissettiğini gösterebileceğini anladığını göstermektedir.

Ebeveynler Bebeklerini Göz Temasına Nasıl Teşvik Edebilir?

Ebeveynler ve bebekler arasındaki karşılıklı bakış doğal ve neşelidir. Bununla birlikte, her bir bebek ve her ebeveynin kendi makyajı, ihtiyaçları ve eğilimleri vardır ve her iki taraf için de doğru dengeyi bulmak zaman alır.

Özel eğilimlerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, dünyayı bebeğinize nasıl uyarlayacağınızı ve arabuluculuk yapacağınızla ilgili bazı ipuçları:

— Gözlerin bakışı bebeklerde çok kısadır. Uzun ve odaklanmış bir görünüm beklemeyin.

— Bir bebeği göz teması kurmaya zorlayamazsınız, özellikle de bebek aç, yorgun veya üzgün olduğunda. Bebek içerik ve uyanık olduğunda nazikçe göz bakışını teşvik etmenin harika yolları vardır.

— Yaşamın ilk birkaç ayında, bebeği ebeveynin yüzünden yaklaşık 25-50 cm uzakta tutarak göz bakışını ve odağını kolaylaştırır.

— Bebek doğrudan ebeveyne bakarken, ilk başta garip olsa bile, bebeğin görüş alanında etkileşime girmek, gülmek, şarkı söylemek, konuşmak ve jest yapmak için bir fırsattır. Bu anlamlı etkileşimler bebeğin aklında kaydedilir ve gelişimlerini etkiler.

— Bebek bakıcıya bakıp ardından iletişim kurmasını beklemek genellikle daha iyidir. Baktığında, ondan önce bakmamaya çalışabilirsiniz.

— Karşılıklı bakış, özellikle dokunma veya sesle birlikte bağlanmayı teşvik etmede faydalıdır.

— Bebek anne-babaya veya bir nesneye baktığında, nesneyi işaret etmek ve adlandırmak dil gelişimini kolaylaştırır.

— İnsan yüzü güçlü bir görsel uyarıcıdır. Bebekler bazen sadece sunduğu bilgi hazinesinden bir molaya ihtiyaç duyarlar. Bebekler başlarını çevirdiğinde veya bakışlarını engellediklerinde, bu bir ilgisizlik veya reddedilme işareti değil, “Şimdilik yeterince yaşadım, hepsini işlemek için biraz zamana ihtiyacım var” demenin çocuksu bir yolu.

Bebeğin duyusal kapasitesine saygı göstermek önemlidir. Bazı bebekler duyusal stimülasyona (uyarılarına) karşı daha hassastır ve gözle temastan daha sık kaçınılabilir. Diğer bebekler odaklanmak için daha yoğun bir stimülasyona ihtiyaç duyabilir ve daha belirgin hareketler ve komik yüzlerin keyfini çıkarabilir.

Bebeğinizi Anlamak

Bebeğinizin göz teması kurmakta zorlandığını düşünüyorsanız, durumu değerlendirilmesi için Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi’ne veya Ergoterapiste danışabilirsiniz. Ergoterapistler, bebeğin görme duyusu, duyusal işleme kapasiteleri veya diğer gelişim sorunları ile ilgili olup olmadığını kontrol edecektir.

Merkezimiz

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, dil ve konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipman ve kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar ve oyun etkinlikleri bulunmaktadır.