Bebekle oyun oynamanın önemi, ebeveyn ve bebek için sadece eğlence değil, bebeğin keşif, etkileşim ve bağlanma yoluyla öğrendiği, büyüdüğü ve geliştiği bir zamandır.

Bebekle oyun oynamanın önemi son zamanlarda sıkça söylenmektedir. Oyun zamanı ebeveyn ve bebek için sadece eğlenceli değil, bebeğin keşif, etkileşim ve bağlanma yoluyla öğrendiği, büyüdüğü ve geliştiği bir zamandır. Oyun süresini daha anlamlı hale getirme ve bebeğin oyuncakları ile oynamanın yaratıcı yolları hakkında ipucu almak için makalenin tamamını okuyun. Ayrıca bebekle oyun oynamanın ipuçları ve önerileri de yazımızda sizleri beklemektedir.

Oyun Zamanı Bebek ve Siz İçin Anlamlı Olur

Bebeğinizin ne zaman sizinle birlikte olacağına ve ne zaman kendi başına olacağınıza karar vermesine izin verin. Bebekle oyun oynamanın önemi kadar ne kadar oynadığınızda önemlidir. Bebeğinize yeni bir oyuncak aldınız ve onunla vakit geçirmek için kaliteli zaman ayırmaya karar verdiniz; ama keyifli ve destekleyici bir oyun ortamı yaratmayı biliyor musunuz? Bebeğinizin merakını nasıl ilgi çekeceğini ve teşvik edeceğini biliyor musunuz? Bebeğinizle oyun oynamanın önemini biliyor musunuz?

Sezginizi dinleyerek ve bebeğinizin gelişim aşamalarını tanıyarak başlayabilirsiniz, böylece oyununuzu değişen gereksinimlerine uyarlayabilir ve yaşına ve gelişimine uygun oyun ortamı oluşturabilirsiniz. Aşağıda, oyun sürenizden maksimum keyif almanıza yardımcı olacak bazı temel bilgiler verilmiştir.

Yaklaşık altı ayda bebeğiniz amansız bir kaşif olur. 
Bir oyuncağı ağzına alarak, elleriyle keşfederek, fırlatıp vurarak her türlü şekilde araştırır.

Büyüdükçe, Daha Aktif Olur

Bebekle oyun oynamanın önemi ilerleyen yaşlarda çocuğunuzda fark edeceksiniz. Birkaç ay sonra bebeğiniz hareketlerini kontrol etmeyi ve yönlendirmeyi öğrenecek ve sizinle oynadığı oyunlarda daha aktif hale gelecektir. Yaklaşık beş ayda, sadece yüzünüze bakmaktan ve sesinizi duymaktan memnun olmadığını fark edeceksiniz. 

Artık daha meraklı ve tüm duyularını kullanarak sizi incelemek istiyor. İkinizin oynadığı sesleri ve farklı sesleri içeren bir oyun bebeğinizin işbirliğini ve ilişkileri deneyimlemesini ve vücudunun sınırlarını öğrenmesini sağlayacaktır. Ayrıca, sizden ayrı bir birey olarak kendi kimliğini geliştirmeye başlamasına yardımcı olurlar.

Bebeğiniz İçin Sağlam Bir Temel

İlk yılının son aylarında ve sonrasında bebeğinizle oyun oynamanın oyunda önemli bir rol oynamaya devam edersiniz. Bu rol bazen daha az aktif olacaktır – yoldaş, danışman ve destekçinin rolü: Çocuğunuz için başarısız olduğu veya korktuğu zaman cesaretlendirmek ve rahatlamak için zaman zaman dönerken dışarı çıkıp keşfedebileceği güvenli bir temel oluşturur. 

Bebekle oyun oynamanın önemi kadar nasıl oynadığınızda önemlidir. Bu süre zarfında bebeğinizin kendi başına hareket etmesine ve denemesine izin vermeniz ve onun için tüm problemleri çözmemeniz önemlidir. Gerektiğinde güvenli bir ortam yaratması için ona yardım edin ve elbette, kendine zarar vermesini veya kaza geçirmesini önlemek için onu yakından izleyin. Bebeğinizle oyun oynamak ileride yaşamında daha aktif bireyler olmasını sağlayacaktır.

Merkezimizin Bebeklere Yönelik Uygulamaları

İstanbul-Bakırköy‘de bulunan Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezi‘nin duyu bütünleme, ergoterapi, fizyoterapi, dil ve konuşma salonları terapi hizmetleri için ideal bir ortamdır.

Bebekle oyun oynamanın önemi terapist ve eğitimcilerimiz tarafından benimsenmiştir. Merkez içerisinde özel eğitim sınıfları çocukların öğrenmesi için ideal ortamdır. Her katılımcının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ekipman ve kaynaklar mevcuttur. Bitişik aile bekleme alanında konforlu mobilyalar ve oyun etkinlikleri bulunmaktadır.