Son zamanlarda bebeğim ellerini kullanmıyor neden, tedavisi nelerdir ve hastalık belirtisi mi gibi sorgulamaya başladı. Ergoterapia merkezi uzmanları bilimsel sonuçlar ile bebeğim ellerini kullanamıyor ile alakalı sorularının cevaplarını sizler için hazırladı.

Bir bebeğin bir kolunu hareket ettirmekte zorluk çekmesinin iki ana nedeni vardır. Birincisi, doğum sırasında oluşan kola giden sinirlerin yaralanması olan serebral plasi’dir. Bebek kolunu hiç hareket ettirmediği için yaralanma genellikle erkenden anlaşılır ve bebeğin değerlendirilmesi için sağlık profesyonellerine başvurulmalıdır.

Bir kolun zayıflığının ve ihmalinin diğer nedeni, gelişen beyinde doğumdan önce veya doğum sırasında oluşan bir rahatsızlıktır. Beynin gelişimindeki bir bozukluk erken doğumla ilişkilendirilebilir. Tam süreli bebekler doğumdan önce veya hemen sonra perinatal felç geçirebilir. Perinatal inme, bir tarafta kol ve bacakta zayıflığa neden olur ve genellikle gözden kaçar çünkü belirtiler ve semptomlar çok küçük bebekte çok belirsiz olabilir, ancak zamanla daha belirgin hale gelebilir.

Bebekler ellerini nasıl hareket ettirmeli

Bebeğinizin bir elini diğeriyle aynı şekilde kullanmadığını fark ederseniz, bebeğinizin ellerini farklı aktiviteler için nasıl kullandığını gözlemlemek için biraz zaman ayırmanız iyi bir fikirdir. Ancak bu zaman çok uzun bir süre olmamalıdır. Daha sonra, hala bebeğinizin bir elini ihmal ettiğine dair endişeleriniz varsa ve birinin yeteneklerinin diğer elinizle uyuşmadığına dair endişeleriniz varsa, çocuğunuzun birinci basamak sağlık uzmanından bebeğinizin motor gelişimini değerlendirmesini istemek doğrusudur. Tam bir değerlendirme için bir çocuk doktoruna, ergoterapiste veya fizyoterapiste başvurun.  

Çok küçük bebekler çoğunlukla bir kolunu hareket ettirir, ancak her iki kolu da hareket ettirir. Yaklaşık 3 aydan itibaren bebekler kollarını aynı anda hareket ettirmeye başlar, iki eliyle oyuncaklara uzanır. Bebeğinizi uyanık, uyanık ve mutlu olduğunda gözlemlemek için zaman ayırın. Sert, düz bir yüzeye yatmasına izin verin ve hareketlerini gözlemleyin. Çok aktif değilse, harekete geçirmek için uyarılma seviyesini yükseltmek için onunla konuşun veya fiziksel temasta bulunun.

Bebeğim ellerini kullanmıyor ne yapmalıyım?

Bebeğinizin bir elini diğeri kadar kullanmadığından endişeleniyorsanız, bebeğinizin sağlık uzmanından bir sonraki klinik ziyaretinde dikkatli bir şekilde bakmasını istemek iyi bir fikirdir. Bir değerlendirme için bir ergoterapist veya fizyoterapiste sevk edilmesini isteyin. Doktorlar genellikle gelişimsel gecikmeye “bekle ve gör” yaklaşımını benimseyebilirler, bu üzücü bir durumdur çünkü araştırmalar, beyin gelişimi herhangi bir şekilde bozulduğunda bebeklerin yaşadığı hareket güçlüklerinin üstesinden gelmenin en iyi yolunun erken müdahale olduğunu göstermektedir.

Bebeğim elini kullanmıyor bu konuyla alakalı bilgi almak istiyorsanız 0544 344 06 86 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.