Atipik otizm nedir, atipik otizm belirtileri, atipik otizm tanı kriterleri, atipik otizm tedavisi, atipik otizm ne demek, atipik otizm geçer mi, atipik otizm beslenme, atipik otizm oyunları ve atipik otizm eğitimleri gibi sorularınızın cevapları yazımızda yer almaktadır.

Otizm her bireyde farklı özellikler gösterirken, bazı insanlar bu gizemli bozukluğun sadece bazı belirtilerini gösterirler. Çocuğunuzda otizmin hafif belirtilerinden yalnızca bazılarına mevcutsa, eskiden Yaygın Gelişimsel Bozukluk – Başka Türlü Adlandırılamayan (BTA) olarak bilinen atipik otizm olabilir. Atipik otizm ve BTA resmi tanılar değildir; ancak, özelliklerin sayısına ve ciddiyetine bağlı olarak, atipik otizmli bir birey yine de otizm spektrumunda olarak sınıflandırılabilir.

Deneyimlerimize göre, atipik otizmli çocuklar hala otizmli çocuklarınkine çok benzer zorluklar gösteriyorlar. Bu, iletişim güçlüklerini, sözlü olmayan iletişimi anlama, sosyal sınırları, rutini tercih etmeyi ve duyusal bilgiyi işlemedeki zorlukları içerebilir. Tipik olarak, atipik otizmli çocuklar, otizmli çocuklarla aynı terapilerden ve destekten yararlanması gerekmektedir.

Eşik Altı veya Atipik Belirtiler

Atipik otizmli veya BTA’lı biri, otizm spektrumundaki diğer insanlarla aynı zorlukların çoğuyla mücadele edebilir; ancak diğer alanlarda tamamen semptomsuz olabilirler. Ek olarak, atipik otizmli bireylerin daha az ciddi şekilde etkilenmesi ve fazla dikkat çekmemesi nedeniyle, klasik otizmden daha geç bir yaşta tanınabilir.

Atipik otizm nedir diye düşünüyorsanız, otizm olarak kabul edilen bir durum varsa, bu semptomların tamamıyla olmasa da bazılarıyla mücadele edebilir:

Jestler, baş sallama, göz teması, yüz ifadeleri ve duruş gibi sözel olmayan iletişim davranışlarını kullanma ve anlama zorluğu
Empati eksikliği veya duygu paylaşımı
Yaşına uygun akran arkadaşlıklarının olmaması
Rol yapma veya sembolik oyun eksikliği
Konuşmanın tekrarı veya anlamlı dil eksikliği
— Birine nesneleri göstermek, ilgi çekici bir şeye işaret etmek ve başka birinin işaret parmağını takip etmek gibi “dikkati paylaşmama”
— Gecikmeli konuşma
— Trenler, makineler, hayvanlar vb. gibi dar bir konu alanına yoğun ilgi.
— Konuşma zorluğu
— Bir rutine bağlı kalmaya yönlendirilir
— Nesnelere veya nesnelerin parçalarına, genellikle işlevsel kullanımlarından bağımsız olarak yoğun ilgi
— El çırpma, sallama veya hafifçe vurma gibi tekrarlayan hareketler

Atipik Otizm Nedir? Çocuğumda Olabilir Mi? Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuzda atipik otizmin bazı veya birçok özelliğinden endişeleniyorsanız, hemen profesyonellerle konuşun. Otizm spektrum bozukluğu ile erken yardım almak, bireyin hayatında büyük bir fark yaratabilir. Başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek, sizin veya çocuğunuzun zorlukların üstesinden gelmesine ve mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Destek almak veya detaylı bilgi almak için ekibimiz ile tanışın 0544 344 06 86 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.