Ağırlıklı Battaniyelerin Amacı Nedir?

Ağırlıklı battaniye, fiziksel dokunuş kaygısı olmadan, “derin dokunma baskısı” kullanarak yaşanan stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğu ve sakinlik ve rahatlama hissi sağladığına inanılıyor. Kucaklanma hissini taklit ediyor ve yeteneğe yardımcı olabiliyor. Rahat bir duruma geçmek ve daha iyi uyku sağlamak için kullanılmaktadır.

Ağırlıklı Battaniye Kullanımına Bilimsel Bakış

Hafifçe uygulanan baskı ve dokunmanın olumlu psikolojik ve fiziksel etkileri olduğu kabul edilmektedir. Bir battaniyeye eşit olarak dağıtılmış ağırlık, “derin basınç uyarımı” olarak bilinen şeyi uygular. Derin basınç uyarımı uyarılmayı azaltır. Araştırmalar bize, derin basınç uyarımının vücudun sempatik sinir sisteminin aktivitesini azalttığını gösteriyor – bu, uyanıklığı ve uyanıklığı teşvik eden ve stresli uyaranlara yanıt veren sistemdir, bu nedenle derin basıncın vücut üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu varsayılabilir.

Bazı araştırmalar, derin basınç stimülasyonunun vücudun sempatik sinir sisteminin aktivitesini azalttığını göstermektedir. (Sempatik sinir sistemi uyanıklığı ve uyanıklığı teşvik eder ve stresli uyaranlara yanıt verir), Sinir sistemimizin “savaş ya da kaç” tepkisidir. Aynı zamanda, derin basınç uyarımı, parasempatik sinir sisteminin aktivitesini artırır (bu bazen “dinlenme ve sindirme” sistemi olarak adlandırılır). Parasempatik sistem aktive edildiğinde, kalp atış hızını ve kan basıncını düşürür ve rahatlama ve sakinlik duygularını teşvik eder.

Hormonlar

Ağırlıklı battaniyelerin de oksitosini uyardığı düşünülmektedir. Oksitosin, bağlanma ve yakınlık duygularını harekete geçirebilen ve derin bir sakinlik duygusu yaratabilen bir hormondur, cinsel uyarılmayı teşvik etmekten sosyal bağ ve ebeveyn-çocuk bağlanmasını teşvik etmeye, duygusal hatıraları güçlendirmeye kadar vücutta bir dizi rol oynar. Ayrıca uykuyu kolaylaştırmada da rol oynar. Bu hormon, uyku-uyanma döngülerimizi düzenlemede rol oynayan birkaç hormondan biridir.

Oksitosin seviyeleri uyku sırasında yükselir ve tipik olarak daha uzun REM dönemlerinde bir gece uykusunun derinliklerinde zirveye çıkar. 2017’de yapılan bir araştırma, uyku sırasında artan oksitosinin uyku süresini ve uyku kalitesini artırabileceğini ve obstrüktif uyku apnesi semptomlarını azaltabileceğini bulmuştur.

Araştırmalar, derin basıncın vücudun stres tepkisinde merkezi bir rol oynayan uyarıcı bir hormon olan kortizol seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Kortizolün uyarıcı etkileri uykuya dalmayı ve gece boyunca uyumayı zorlaştırır. Kortizolde bir akşam düşüşü, vücudun uykuya doğru doğal ilerlemesinin bir parçasıdır. Ancak stres, endişe ve yaralanma duyguları, bu doğal gece düşüşünü engelleyebilir. Ağırlıklı bir battaniyenin hafif baskısı, bu uyarıcı hormonun her gece doğal olarak bastırılmasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar ayrıca, derin basıncın, sizi gece gündüz daha rahat bir durumda tutmaya yardımcı olan bir “iyi hissetme” hormonu olan serotonini artırdığını gösteriyor . Serotonin, ruh halini dengelemeye ve enerji seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve ayrıca uyku-uyanıklık döngülerini düzenlemeye katkıda bulunur. Serotonin eksikliği, depresyon ve anksiyeteye ve sirkadiyen ritimlerin bozulmasına neden olabilir. Serotonin seviyelerini sağlıklı tutmak, sağlıklı, dinlendirici uyku rutinlerini teşvik etmenin bir yoludur.

Serotonin, gece dinlenmemizi sağlayan anahtar bir hormon olan melatoninin “öncüsü” olarak bilinen şeydir. Vücut, kimyasal bir işlemle serotoninden melatonin üretir; Serotonin seviyeleri yetersiz olduğunda, sağlıklı, uykuyu teşvik eden melatonin seviyeleri de risk altındadır.

Ağırlıklı Battaniye Kimlerde Kullanılır?

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda görülen problemlerden biriside güçlüktür. Ergoterapistler genellikle yorganlarınızı ağırlaştırmanızı önerebilir. Ancak bunu destekleyecek çok az bilimsel çalışma bulunmaktadır. Daha çok klinik deneyimlere bağlı olarak önerilmekte, Ergoterapist değerlendirmesi olmadan kullanmanızı önermiyoruz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite olan çocuklarda ağırlıklı battaniye kullanımını incelemek çok az sayıda çalışma vardır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite olanlarda yapılan benzer bir çalışma ağırlıklı yelek kullanılarak yapıldı. Bu çalışmada araştırmacılar, ağırlıklı yeleklerin dikkatini artırmak ve hiperaktif hareketleri azaltmak için dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde kullanıldığını açıklıyor. Çalışma, sürekli performans testi sırasında ağırlıklı yeleği kullanan katılımcılar için umut verici sonuçlar buldu. Bu katılımcılar görevden düşme, koltuklarını terk etme ve kıpırdanma konularında azalma yaşadılar.

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu)

Ağırlıklı bir battaniyenin birincil kullanımlarından biri kaygı tedavisi içindir. Geçmiş araştırmalar, derin basınç stimülasyonunun otonomik uyarılmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu uyarılma, artan kalp atış hızı gibi anksiyete semptomlarından sorumludur.

Araştırmacılar ayrıca, bazı çalışma katılımcıları için uzanmanın da kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini açıklıyor. Bu, uzanırken ağırlıklı bir battaniye kullanmanın anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Osteoatrit (Kireçlenme)

Osteoartrit hastalarında kullanılan masaj terapisi, osteoartritik eklemlere derin basınç uygular, bu nedenle ağırlıklı bir battaniye kullanırken benzer faydaların yaşanması mümkündür.

Kronik Ağrı

Tavsiye evde tedavilerden biri kronik ağrı masaj terapisidir. Ağırlıklı bir battaniyenin ekstra baskısının bacakları yerinde tutmaya ve kronik ağrı koşullarında ağrı hissini azaltmaya yardımcı olabileceği önerilir.

Ağırlıklı battaniye nasıl kullanılır?

Doğru ağırlıkta olması kaydıyla diğer battaniyeler gibi bir battaniye kullanabilirsiniz. Asla bir çocuğa / yetişkine zorla sokulmamalı ve isterlerse çıkarabilme kabiliyetine sahip olmalıdır.

Daha hızlı uykuya dalmanıza ve gece boyunca daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Ama iyi bir gece uykusunun işini yapamaz. Yine de sağlıklı uyku için anahtar olan temel noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

— Düzenli yatma saatleri ve uyanma saatleri ile tutarlı bir uyku programına bağlı kalmak

— Geceleri çok fazla ışığa maruz kalmaktan kaçınmak

— Geceleri çok yoğun ve yatma vaktine yakın yemek yememek

— Alkolü sadece orta derecede ve ideal olarak yattıktan birkaç saat sonra tüketmek

— Düzenli egzersiz yapmak Meditasyon dahil rahatlama uygulamalarıyla stresi yönetmek ve ruh halini desteklemek

Ağırlıklı Battaniye Nelere Yardımcı Olur ?

Vücudun sempatik sinir sistemindeki aktiviteyi azaltır

Parasempatik sinir sistemindeki aktiviteyi artırır

Oksitosinin uyarılması

Azalmış kortizol

Serotonin artışı

Artmış melatonin